U ovom slučaju, bez obzira što Zakon to dozvoljava, smatraju da je u pitanju svojevrsni konflikt interesa, te će tražiti donošenje Odluke, po kojoj bi to bilo onemogućeno.
Na ovakvo razmišljanje, između ostalog, navele su ih, ističu, sve češće prijave od strana građana, koji tvrde da pse udomljene sa ulice ne mogu pregledati, vakcinisati, sterilisati i čipovati u azilima, već ih zaposleni upućuju na veterinarske ambulante koje su u vlasništvu veterinara zaposlenih po ugovoru u tim azilima.
"Podsjećamo da se naša organizacija od samog osnivanja zalagala da svi udomljeni psi mogu imati besplatne preglede i veterinarske usluge o trošku lokalne samouprave. Na taj način se motivišu građani da udomljavaju napuštene pse, a činjenica je da zbog gore navedenog, većina potencijalnih udomitelja odustaje, najčešće zato što nisu u mogućnosti da pokriju veterinarske troškove koji ih na samom početku očekuju.", saopštili su.
Podsjećaju i na slučaj od prije nekoliko godina iz nikšićkog azila.
"Naime, nakon što smo tamo naišli na horor i kanibalizam, u prostorijama pomenutog azila smo pronašli dnevnik rada, gdje je za svaki dan pisalo: "Veterinar nije dolazio". I pored podnošenja prijava, ovo krivično djelo je zataškano, a pomenuti veterinar, inače vlasnik privatne ambulante, nastavio da potpisuje ugovore o njegovom navodnom angažmanu u azilu, iako najvjerovatnije i ne zna gdje se isti nalazi.
I da zaključimo, na ovaj način osim što bi se zasigurno smanjila populacija napuštenih pasa, veterinari i veterinarski tehničari koji nemaju posao, dobili bi sebi angažman i siguran izvor prihoda. Zbog svega navedenog, ali i zbog mnogo drugih stvari, mislimo da dosadašnji sistem rada nije bio svrsishodan, na šta ukazuju konkretni rezultati o porastu populacije pasa lutalica, što je poražavajuće i nedopustivo. Dakle, radi se puno, puno novca se ulaže, ali rezultate nemamo, što ukazuje da je trenutak da se mijenja princip rada.", zaključuju Prijatelji životinja.
Komentari