Direktorica ustanove Slavica Luburić juče nije odgovarala na pozive i CMC poruke iz redakcije Dana, a iz Instituta za javno zdravlje (IJZ) nijesu kazali da li su naložili zatvaranje te vaspitne grupe.
Prema saznanjima Dana od ljekara iz Doma zdravlja Podgorica, tri vaspitačice su izolovane, ali je vrtić nastavio sa radom.
Inače, iz IJZ su prije početka školske godine upozorili da je boravak u vrtićima vrlo delikatno pitanje.
“Ako dijete ide u predškolsku ustanovu gdje nije obavezno nošenje maske te porodice su u povećanom riziku od infekcije. Kontrolisati infekciju u predškolskom uzrastu nije lako kao u školi, upravo zato što ta djeca dosta teško održavaju fizičku distancu i nijesu u obavezi da nose maske. Preporuka Instituta za javno zdravlje jeste da uprave vrtića obave razgovore sa svakim roditeljem, ukažu im na rizike, a onda će roditelji sami da procijene da li im se „isplati” da djecu šalju u vrtić ili ne. Ukoliko u domaćinstvu imaju osobu koja ima hroničnu bolest, topla preporuka je da u fazi u kojoj se trenutno nalazimo, a to je široka lokalna transmisija, to izbjegnu. Ako uspijemo da svi zajedno suzbijemo epidemiju i svedemo je na podnošljive mjere, onda je moguće da se ta djeca ponovo vrate u vrtiće”, kazao je krajem septembra epidemiolog Instituta Dragan Laušević.
Iz Ministarstva prosvjete je prije početka školske godine saopšteno da su vrtići zaduženi za detaljno održavanje i dezinfekciju prostorija i njihovo provjetravanje.
“Osoblje je u obavezi da nosi maske, a djeca ne. Ipak, uvažiće se odluka roditelja koji insistiraju da djeca nose maske tokom boravka u ustanovi, a pritom ne prave otpor, i u tim slučajevima osoblje je dužno da vrši nadzor nad pravilnim nošenjem maske. Sva lica koja nose maske trebalo bi da ih imaju nekoliko, u zavisnosti od dužine boravka u ustanovi”, navode oni.
Maske mogu biti i platnene, a upravo platnene maske za djecu, šivene po mjeri/odgovarajuće veličine, preporučuju se i roditeljima koji insistiraju da dijete nosi masku.
“Roditelj ili drugo lice koje dovodi dijete u predškolsku ustanovu nosi masku i, zajedno sa djetetom, održava fizičku distancu od dva metra od ostalih osoba. Osobe koje dovode/odvode dijete ne ulaze u sami objekat, već djecu preuzima/dovodi vaspitač. U ustanovu ne dolaze ni djeca niti osoblje ukoliko imaju akutne zdravstvene tegobe simptomi respiratorne ili crijevne infekcije, povišena tjelesna temperatura, gubitak čula mirisa/ukusa i sl. Takođe, u ustanove ne dolaze osobe kojima je izdato rješenje o stavljanju u karantin ili mjera kućne izolacije”, napominju iz ministarstva.
Dvije radnice u JPU „Đina Vrbica” u samoizolaciji
V.d. predsjednika Sindikata prosvjete Slavka Bošković, koja inače radi u vrtiću „Đina Vrbica”, kazala je za Dan da su dvije radnice koja rade na šalteru za prijem potvrda i uplata roditelja u toj ustanovi u samoizolaciji, jer je jedna od njih u porodici imala zaraženu osobu.
“Prema informacijama kojima raspolažem, obje koleginice koje rade na šalteru, jedna pored druge, su u izolaciji i šalter od prošle sedmice ne radi. Nije mi poznato da je bilo drugih slučajeva infekcije u vrtiću „Đina Vrbica” među djecom ili vaspitačima. Ipak, zbog aktuelne epidemiološke situacije ni to nije isključeno, zbog čega svi treba da poštujemo mjere i spriječimo širenje infekcije”, kazala je Boškovićeva.
Komentari