U uvodnom izlaganju ministarka javne uprave, Suzana Pribilović, izrazila je zadovoljstvo aktivnostima tokom jednogodišnjeg crnogorskog predsjedavanjA ReSPA-om.
„Veoma me raduje generalna ocjena da je ovo bilo jedno od najboljih predsjedavanja, te da je u proteklom periodu realizovano puno aktivnosti“, naglasila je ministarka Pribilović.
„Činjenica je da radimo u izazovnom vremenu za sve nas, kada se svijet i region suočavaju sa globalnom pandemijom i svim njenim posljedicama. Ipak, ne smijemo dozvoliti da u takvoj situaciji zanemarimo one ključne razvojne procese, kao što je ispunjavanje naših obaveza za članstvo EU i samim tim sprovođenje procesa reforme javne uprave, kao trećeg stuba pregovora“, kazala je Pribilović i dodala da nam epidemija izazvana virusom korona ne smije biti izgovor za usporavanje ovih procesa, te da će proći i virus, a mi moramo živjeti i poslije njega.
Ona je uputila veliku zahvalnost ReSPA-i što je i u ovom periodu učinila mnogo, ne samo da se ne uspore ovi procesi, već i da se ubrzaju.
Članovi Upravnog odbora na Ministarskom nivou prepoznali su rezultate koje je ostvarila ReSPA, ne samo u ovim izazovnim vremenima već i u proteklih deset godina postojanja. Jednoglasno je usvojen ReSPA godišnji izvještaj i budžet za 2021-2022, kao i godišnja članarina zemalja članica za 2021. godinu.
„Ministri ReSPA članica u potpunosti podržavaju našu inicijativu o formalizovanju jedinstvenog resursnog centra za upravljanje kvalitetom, zahvaljujući činjenici da je ReSPA jedna od rijetkih institucija u regionu koja je nagrađena “CAF” sertifikatom. Ovaj sertifikat je potvrda da naša institucija primjenjuje osam Principa izvrsnosti u javnom sektoru i u tom smislu već poslujemo kao Centar izvrsnosti za Zapadnom Balkanu” naglasila je Ratka Sekulović, direktorica ReSPA-e.
Na kraju sastanka, ministarka Pribilović uručila je ReSPA zastavu ministarki javne uprave i lokalne samouprave Republike Srbije Mariji Obradović, čime je Republika Srbija i zvanično od Crne Gore preuzela predsjedavanje ovom institucijom u 2021. godini.
Crnogorske institucije osvojile tri nagrade na prvom takmičenju javnih uprava Zapadnog Balkana
U okviru 11. Upravnog odbora na Ministarskom niovu, ReSPA je organizovala virtuelnu ceremoniju proglašenja pobjednika prvog takmičenja javnih uprava Zapadnog Balkana. Ovaj jedinstveni poduhvat koji su inicirale ReSPA i OECD/SIGMA stimuliše inovativnosti i zdravu konkurentnost među javnim institucijama Zapadnog Balkana. U ovogodišnjem takmičenju fokus je bio na uspješnom odgovoru vlada Zapadnog Balkana na krizu izazvanu korona virusom. Izuzetno veliki broj prijavljenih projekata je potvrda da su vlade regiona brzo i uspješno reagovale na krizu izazvanu globalnom pandemijom, kao i njihove spremnosti za veliki iskorak u oblasti digitalizacije i inovacija, saopšteno je iz Ministarstva javne uprave.
Na ceremoniji su objavljeni dobitnici ovogodišnjeg takmičenja. Svjesni otežanih okolnosti u kojima su vlade regiona morale brzo i efikasno reagovati kako bi odgovorile izazovima krize, žiri ovogodišnjeg takmičenja odlučio je da nagradi 11 dobitnika kroz četiri kategorije: digitalna vlada, eEkonomija, eUčenje, eZdravstvo i društvena inovativnost.
Među nagrađenim institucijama, tri su iz Crne Gore: Ministarstvo ekonomije - Odjeljenje javnih prihoda Ministarstva finansija za projekat “Zahtjev za isplatu finansijke pomoći preduzećima u Crnoj Gori i njihovim zaposlenima, za COVID-19 subvenciju“, Fond zdravstvenog osiguranja Cne Gore za projekat “Elektronske usluge za građane (e-Zdravstvo)” i Opština Tuzi za projekat „Opština za građane – mještani za mještane“.
Regionalna škola za javnu upravu - ReSPA (https://respaweb.eu/) je međunarodna organizacija osnovana 2010. godine zajedničkom inicijativom Evropske komisije i zemalja Zapadnog Balkana. ReSPA-оm upravljaju vlade pet zemalja: Republike Albanije, Bosne i Herzegovine, Republike Sjeverne Makedonije, Crne Gore i Republike Srbije. Svake godine ReSPA-om predsjedava druga država članica ReSPA-in glavni partner je Evropska unija, odnosno Evropska komisija i Generalni direktorat za susjedstvo i pregovore o proširenju (DG NEAR) koji je glavni donor ReSPA aktivnosti. ReSPA tim je posvećen podršci vladama Zapadnog Balkana u pronalaženju efektnog i održivog načina u progresu reforme javne uprave i evropskih integracija, podsjetili su iz MJU.
Komentari