Osude uništavanja grobnice crnogorskog vladike Arsenija Plamenca stigle su i iz Dukljanske akademije nauka i umjetnosti. Kako za Novu M kaže predsjednik DANU-a akademik Sreten Perovic, skrnavljenje groblja u Crnoj Gori uvijek je kaznjavano kao najteže nasilje nad čovjekom.
"Groblje je u Crnoj Gori vazda bilo svetinja - kao Dom i Domovina. Nasilje nad grobljem, kad ga je i bilo, kažnjavano je kao najteže nasilje nad čovjekom. To je još jedna svijetla tradicija slobodarske, nezavisne Crne Gore", naveo je on.
Stoga je, ocjenjuje Perovic, prirodno što su svi intelektualni i politički subjekti osudili ovaj čin.
"Zlodjelo koje su nad grobnicom crnogorskog vladike Arsenija Plamenca pred Manastirom u Brčelima, izvršili paroh Srpske Crkve u Baru Jovan Plamenac i njegov sin. To nedjelo osudili su i crmnički građani, ističući da bi to bilo nedostojno ma kojeg plemena u ma kojem kraju Svijeta. Ali to što je uradio barski paroh SPC Jovan samo je nastavak Garašaninove i Ćosićeve asimilacione politike prema Crnoj Gori, koju dosljedno nastavlja radikalna struja u današnjoj Srpskoj svetosavskoj crkvi. Tako je ovih dana na Cetinju i u Beogradu objavljeno da je Srpska crkva ponovo posvetila Svetog Petra Cetinjskog, koga je 1834, dakle 186 godina ranije, uzvisio na tron Svetitelja crnogorski vladika i pjesnik Njegoš, poglavar Države i kanonske Crnogorske Crkve. Uzgred da napomenem da ja imam jače veze sa Crmnicom i sa Plamencima nego paroh barski, jer sam direktni unuk sestre Jovana Simonova Plamenca, državnika Kraljevine Crne Gore i predśednika Crnogorske vlade u emigraciji. Tako je barski paroh Jovan, koji nosi slavno ime, nanio i meni nezasluženu uvredu", objašnjava Perović.
No, zaključuje Perović, najveća kazna za, kako kaže, zlodjelo u Crmnici je otpor crmničkih građana koji brane duhovne i moralne vrijednosti Crne Gore i patriotskih
Komentari