"Ove interaktivne radionice bile su usmjerene na osnaživanje kapaciteta obrazovnog kadra, roditelja i staratelja djece sa elementima disleksije i rijetkih bolesti, asistenata u nastavi i stručnih saradnika, te medicinskog osoblja i socijalnih radnika/ca. Cilj ovih obuka bio je omogućavanje sticanja novih znanja radi kvalitetnije i efikasnije podrške i pružanja pomoći djeci, razmjena inskustava i umrežavanje", saopštio je Nenad Mijušković, izvršni direktor Udruženja mladih sa hendikepom Nikšić.
On je istakao da su između ostalog, teme su bile i upoznavanje sa antidiskriminacionim zakonskim okvirom u Crnoj Gori sa akcentom na prava djece sa posebnim obrazovnim potrebama, međunarodnim standardima i modalitetima u tretmanu teškoća u učenju i rijetkim bolesti i metodama rada koje će doprinijeti boljem sagledavanju izazova i primjeni adekvatih modela podrške.
"Učesnicima su predstavljeni i nalaze istraživanja koje je UMHNK u prethodnom periodu u okviru ovog projekta realizovao sa djecom trećeg razreda. Naime, rezultati ovog istraživanja pokazali su da kod čak 12,54% djece na teritoriji opštine Nikšić postoji mogućnost da imaju teškoće u učenju. U istraživanje je bilo uključeno 9 osnovnih škola, 29 odjeljenja trećih razreda sa 512 učenika/ca. Istraživanje je sprovedeno primjenom standardizovanog instrumenta Procjena vještine čitanja, autora Ketonen R. & Marić A.
Ove aktivnosti dio su projekta projekta “Inkluzivna kultura u osnovnim školama u Nikšiću” koji finansira Ministarstvo za ljudska i manjinska prava čija je svrha doprinos unapređenju prava i položaja u društvu lica sa rijetkim bolestima i disleksijom, a koji sprovode UMHNK i Nacionalna organizacija za rijetke bolesti Crne Gore", kazao je Mijušković.
Naveo je da se projektom želi postići olakšan pristup kvalitetnim i provjerenim informacijama o rijetkim bolestima i disleksiji, podizanje nivoa svjesti o učešću SVE djece bez obzira na pol, fizičke, intelektualne, kulturne ili druge osobenosti u pocesu obrazovne inkluzije u skladu sa individualnim mogućnostima kako bi kontinurano i kvalitetno ovladali kompetencijama za efikasno životno funkcionisanje; kao i unapređenje i razmjena znanja i iskustva između okruženja za učenje, roditelja i šire društvene zajednice na putu ka inklutzivnom društvu u opštini Nikšić.
Komentari