"Ukupan broj pozitivnih sa današnjim danom je 44.047 osoba, a oporavljenih 34.768. Ukupan broj preminulih je 624. Najteža situacija je na Cetinju, u Podgorici i Budvi", kazao je Galić.
Galić je istakao da je situacija vrlo ozbiljna.
"Mortalitet je trenutno 28 puta veći nego u Švedskoj", kazao je on.
Istakao je da je epidemija na jednom stabilnom, ali i vrlo visokom nivou.
"Od ponašanja tokom praznika zavisiće i period nakon praznika, po tome ćemo vidjeti koliko smo poštovali mjere tokom praznika", istakao je Galić i dodao da su mnoge evropske zemlje uvele mnogo strožije mjere nego Crna Gora.
Ministarka zdravlja Jelena Borovinić Bojović saopštila je na konferenciji da je Institut za javno zdravlje predložio restriktivnije mjere tj. totalno zaključavanje na dvije nedjelje.
"Imajući u vidu psihološku komponentu, mi smo te mjere revidirali i doveli na neki prihvatljiviji nivo za sve građane. Ako znamo da se prvi slučaj pojavio 16. marta onda je jasno da se radi o hroničnom problemu koji iscrpljuje. Kod donošenja mjera vodili smo se strogo medicinskim kriterijumima. Institut za javno zdravlje je zahtijevao radikalnije mjere i kompletno zaključavanje na 15 dana. Mjere su revidirane do mjere koju je dozvoljavalo trenutno epidemiološko stanje", pojasnila je ministarka.
Vjerski obredi
Upitana zašto su dozvolili nalaganje badnjaka i vjerske obrede, a zabranili naučne skupove, Borovinić Bojović je kazala da su vjerska prava ustavom zagarantovana prava.
Ona je na konferenciji pokazala i dopis koji je Ministarstvu zdravlja stigao 16.12. u kojem se nadbiskup rimokatiličke crkva obratio sa molbom da se odobri slavlje Božića i Badnjeg dana 24. i 25.12.
"IJZ kao predlagač mjera zasijedao je i odluka IJZ i svih stručnih lica bila je da se ustavom zagrantovano pravo mora ispoštovati. Okupljanje građana zabranjeno je mjerama. To znači da javnog okupljanja nema ni za Novu godinu 31. decembra niti 6. niti 24.uveče. Crkva i Katolička i Pravoslavna, treba da organizuje događaje u skladu sa mjerama i da ih poštuje. I jedino tako je moguće da mi ne kršimo Ustav", rekla je ona.
Govoreći u bazaru u Nikšiću, ona je kazala da je to događaj koji nosi veliki epidemiološki rizik.
"U samom centru Nikšića, na ovom događaju, imamo mogućnost bliskih kontakata. To upućuje na kontinuiranu proslavu na otvorenom koju je teško iskontrolisana i povećana je mogućnost transmisije. Ako bismo to okupljanje shvatili na bilo koji način onda bismo mogli očekivati da se takva okupljanja dese i u drugim gradovima Crne Gore", kazala je Borovinić Bojović.
Ministarka je kazala da se ne radi o diskriminaciji prava.
"Poštovanje Ustavom zagarantovanih prava za vjernike nije isto što i proslava Nove godine", rekla je ona i dodala da je i u većini drugih svjetskih zemalja ovo pravo omogućeno.
Međugradski prevoz
Borovinić Bojović istakla je da će eventualna korekcija mjera biti upravo vezana za međugradski saobraćaj.
"Opasnost postoji jer sa jedne strane postoje asimptomatski pacijenti, a drugi su infektivni a još bez simptoma. Zamislite da sada jedan od njih otputuje u drugi grad da posjeti roditelje ili rodbinu transmisija se povećava. Ali imajući u vidu da ima dosta građana kojima je radno mjesto u drugim gradovima, obratićemo pažnju na ovo pitanje", saopštila je ministarka.
Subvencije
Milena Lipovina Božović iz Minstarstva za ekonomski razvoj saopštila je da subvencije za privrednike nisu obustavljenje, nego je samo zbog prelaznog perioda trenutno u toku revizija nekih stvari.
"Na narednoj sjednici Vlade biće usvojena odluka o nastavku program subvencije za privrednike", kazala je ona.
Komentari