On kaže da je CPC imala brojne susrete sa diplomatama u našoj zemlji i da su "suočeni sa istinom“ koju su im saopštili, "svi ambasadori se saglasili“ da i oni znaju sve činjenice, ali da status CPC "treba da riješi crnogorska državna vlast“.
Govoreći o ključnim izmjenama Zakona o slobodi vjeroispovijesti, Mihailo kaže da se one odnose na odredbe člana 62, 63 i 64.
"Te izmjene su urađene, jer sadržaj ova tri člana Zakona oduzima nasilničku moć i cilj Srpskoj pravoslavnoj crkvi da nezakonito prisvoji crkvenu svojinu Crne Gore koja je bila u njenom državnom vlasništvu do 1. decembra 1918. godine, kada je definitivno osvajačkim aktom, u stvari zločinom, u korist „velike Srbije“ ukinuta crnogorska država, a dvije godine kasnije i autokefalna Crnogorska pravoslavna crkva. Ovo zakonsko određenje utvrđeno članom 62 ovoga Zakona tretira crkvenu svojinu i kao kulturnu baštinu Crne Gore. Brisanjem ovoga člana navedenog Zakona, crnogorska crkvena imovina kao njena kulturna baština koja je nedvosmisleno vlasništvo i nasljeđe Crne Gore nastalo u njenoj viševjekovnoj slobodarskoj istoriji, prenosi se na SPC i državu Srbiju. Time se Crna Gora pretvara u svojevrsnu koloniju Srbije ostvarenjem velikodržavne srpske imperijalne politike. Ujedno to znači da Crna Gora gubi svoju nezavisnost i umjesto međunarodno priznatog suvereniteta i teritorijalnog integriteta bi imala krnji i ograničeni suverenitet i integritet pod ingerencijama srpske države i crkve. Iza člana 62 slijede nastavljajući ga članovi 63 i 64. Član 63 određuje da u roku od godinu dana od dana stupanja na snagu ovog zakona, što je ispunjeno, „organ državne uprave nadležan za poslove imovine dužan je da utvrdi vjerske objekte i zemljište koji su u smislu člana 62 ovog zakona državna svojina, izvrši njihov popis i podnese zahtjev za upis prava državne svojine na tim nepokretnostima u katastar nepokretnosti“. Član 64, kao logičan nastavak i slijed dva prethodna, tretira odlučivanje o državini, pitanje korišćenja i raspolaganja ovim objektima i zemljištem. Kako je crkvena imovina ujedno i kulturna baština to se njenim oduzimanjem iz svojine države Crne Gore, vrši asimilacija i denacionalizacija posrbljavanjem crnogorskog naroda i nacije, oduzima im se istorija i sadašnjost, onemogućava budućnost, a to je i proces likvidacije autokefalne Crnogorske pravoslavne crkve i brisanje njenog identiteta u povijesti i stvarnosti. Drugim riječima, brišu se crnogorska država, narod i crkva. I sve što je imalo i ima crnogorsko obilježje. Ulogu grobara na sahrani crnogorske države, naroda i crkve treba da izvrše Srbija i Srpska pravoslavna crkva", poručio je mitropolit Mihailo.
Na pitanje kako komentariše odnos nove Vlade i ministra pravde Vladimira Leposavića koji nije CPC dostavio izmijenjen Zakon o slobodi vjeroispovjesti mitropolit Mihailo kazao je da je zakon kreiran prema mjeri i onako kako odgovara Srpskoj pravoslavnoj crkvi.
"Nije uručen Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi, a iz tog zakona uklonjene su sve odredbe koje su smetale Srpskoj pravoslavnoj crkvi, suprotno Ustavu Crne Gore i zakonskoj proceduri. Velikosrpska većina koja je zasijedala bez kvoruma, zanemarila je činjenicu što je upravo na uklonjene članove Venecijanska komisija 2019. godine dala saglasnost, uz tvrdnju da je tadašnji zakon usklađen sa crnogorskim i evropskim pravom. Ukupnim činjenjem i nezakonitim ponašanjem velikosrpska vlast u Crnoj Gori negira postojanje Crnogoraca i na temelju toga ne daje im nikakva ljudska prava", pojašnjava mitropolit CPC.
Na pitanje kada bi trebalo da počne gradnja hrama u Podgorici, te kako će biti finansirana, Mihailo odgovara: "Gradnja treba da počne čim se za to steknu svi potrebni uslovi. Izgradnja svetinje će biti finansirana sredstvima crnogorskog naroda u matici i dijaspori predvođenog donacijama i prilozima vjernika, poštovalaca i prijatelja CPC, kao i države Crne Gore".
Prosrpske političke partije, kako je ocijenio, predvođene sa SPC "uradiće sve što je u njihovom programu i željenim ciljevima da onemoguće, opstruišu i štete egzistenciji i misiji CPC".
"Kao što sam već rekao, njihov krajnji cilj je likvidacija Crnogorske crkve, naroda i države koji su neuništivi i vječni", istakao je.
Odgovarajući na pitanje da li smatra da će uticaj SPC slabiti posle smrti Mitropolita Amfilohija kaže da će "i poslije Amfilohija SPC protiv CPC, Crnogoraca i države Crne Gore voditi svoju kontinuiranu, imperijalnu anticrnogorsku politiku koja je glavni sadržaj njene misije i njenog osvajačkog programa u cilju stvaranja "velike Srbije", kao što je to radila i prije njega".
Komentari