U toj delegaciji su visoka predstavnica generalnog sekretara Svjetske organizacije za razoružanje Andjela Kejn i šef grupe inspektora Oke Seltstrom.
Itar-Tas s je javio da su Kejnova i Selstrom utorak popodne doputovali u glavni grad Libana, Bejrut, odakle će otputovati za Damask.
Džafari je rekao da će njih dvoje u Damasku biti dva dana i da će imati sastanke u Ministarstvu spoljnih poslova Sirije. Ruska agencija podsjeća da je specijalni koordinator UN za bliskoistočni mirovni proces Robert Seri na sjednici Savjeta bezbjednosti UN rekao da je Sekretarijat UN do sada dobio 13 prijava o primjeni hemijskog oružja u Siriji.
Prema njegovim riječima, trenutno sve informacije o hemijskim napadima analizira grupa eksperata na čelu sa švedskim profesorom Selstromom. Osim toga, početkom jula Rusija je generalnom sekretaru UN Ban Ki Munu predočila rezultate sopstvene ekspertize kojom potvrdjuje da su opozicioni ekstremisti primijenili bojni otrov sarin u predgradju Alepa, 19. marta.
SAD, Velika Britanija i Francuska su, s druge strane, predali Sekretarijatu dokaze da je hemijsko oružje upotrijebila sirijska vlast.
Itar-Tas s navodi da će Kejnova i Selstrom sa sirijskom stranom razmotriti uslove rada međunarodnih eksperata koji će provjeravati navode o primjeni bojnih otrova u Siriji i, vjerovatno, u avgustu pristupili provjerama. Tim inspektora na čijem čelu je Selstrom formiran je na zahtjev Damaska posle hemijskog napada kod Alepa.
Međutim, zapadne zemlje tražile su da tim ima pristup ne samo u Alepu, nego i na preostaloj teritoriji Sirije, što je u Damasku ocijenjeno kao "irački scenario", kada su SAD pokušale da pronadju oružje za masovno uništenje pred svrgavanje Sadama Huseina, podseća RIA Novosti.
(Izvor:b92.net)