Besplatni udžbenici za sve osnovce, veće staračke naknade za poljoprivrednike, dječji dodatak, veća minimalna plata...
ilustracija

Predložene izmjene zakona

Besplatni udžbenici za sve osnovce, veće staračke naknade za poljoprivrednike, dječji dodatak, veća minimalna plata...

Predstavnici parlamentarne većine podnijeli su predloge izmjena i dopuna Zakona o osnovnom obrazovanju i vaspitanju, Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti, Zakona o radu, te Zakona o poljoprivredi i ruralnom razvoju, radi stavljanja u skupštinsku proceduru.

Predlozima izmjena i dopuna Zakona o osnovnom obrazovanju predviđa se da pravo na besplatne udžbenike za osnovnu školu, na teret budžeta države, ima svaki učenik.

Predlozima izmjena i dopuna Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti predviđa se "da pravo na dodatak za djecu može ostvariti dijete do šeste godine života (30 eura), dijete - korisnik materijalnog obezbjeđenja (44 eura), dijete čiji je roditelj, usvojilac, staralac, hranitelj, odnosno lice kome je dijete povjereno na njegu, vaspitanje i obrazovanje kao korisnik materijalnog obezbjeđenja zasnovao radni odnos na osnovu individualnog plana aktivacije (44 eura), dijete - korisnik dodatka za njegu i pomoć (52 eura), dijete - korisnik lične invalidnine (60 eura) i dijete bez roditeljskog staranja (60 eura)".

Kako se dodaje,  predviđeno je da pravo na dodatak za djecu ima troje djece u porodici, a izuzetno, obezbjeđuje se i djeci koja su rođena kao dvojke, trojke i sl. nezavisno od broja djece.

Predlozima izmjena i dopuna Zakona o radu poslanici parlamentarne većine založili su se da minimalna neto zarada ne bude niža od 250 eura.

Poslanici vlasti predložili su, kako se navodi, izmjene i dopune Zakona o poljoprivredi i ruralnom razvoju, zahvaljujući kojim bi nosiocu porodičnog poljoprivrednog domaćinstva pripalo pravo na staračku naknadu, ako je stariji od 65 godina (muškarac), odnosno 60 godina (žena); živi na selu i bavi se poljoprivredom; ne ostvaruje primanja po drugom osnovu, kao i da se staračka naknada utvrđuje u visini 70% najniže penzije u Crnoj Gori, umjesto dosadašnjih 50%.

Ovakvi predlozi izmjena su, pojašnjava se,  na fonu ustavnog određenja Crne Gore kao države socijalne pravde, a predstavljaju i ispunjenje obećanja Demokratske Crne Gore datih u predizbornom periodu.

"Poslanici Demokratske Crne Gore koji su, učestvovali u izradi i davanju u skupštinsku proceduru ovakvih zakonskih predloga i na ovaj način pokazuju da je Demokratska Crna Gora partija za koju je i data riječ zakon. Ispunjavajući obećanje dato građanima predlaganjem zakonskih rješenja naglašene socijalne senzibilnosti, Demokrate ostaju privržene svom opredjeljenju da politiku razumiju ne kao način borbe za vlastite interese, već kao djelatnost u službi svih građana, naročito najosjetljivijih kategorija među njima.", saopšteno je iz te partije.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.