Uvodi se mjera zabrana izlaska iz objekata stanovanja u periodu od 21 sat do 5 sati narednog dana, saopštio je direktor Instituta za javno zdravlje Igor Galić na konferenciji za medije.
Takođe, zabranjen je putnički međugradski saobraćaj od petka 21 čas od ponedeljka u 5 sati. Privredna društva i preduzetnici koji obavljaju neesencijalne usluge ograničava im se rad od 7 do 18 sati, tu spadaju tržni centri, prodavnice odjeće i obuće, frizerski i kozmetički saloni, kafići,restorani, kladionice, teretane i slično. Privredna društva koja obavljaju esencijalne usluge u čitavoj Crnoj Gori ostaju da rade kao što je bilo do sada - naveo je Galić.
Zabranjene su ekskurzije u inostranstvu i zemlji - dodao je on saopštavajući mjere za teritoriju cijele zemlje.
Posebne mjere važe za opštine Budvu i Tivat.
"Zabranjeni su javni skupovi na otvorenom i zatvorenom, rad priprivrednih društava kojiobavljaju ugostiteljski djelatnost, restorani, kafane, kafeterije, hotelski restorani i sl. rad objekata koji se bave trgovinom neprehrambenih proizvoda i pružanju usluga (tržni centri, prodavnice odjeće i obuće, frizerski i kozmetički saloni, kladionice i slično. Dozvoljen je rad ustanovama koje pružaju usluge od javnog interesa...", naveo je Galić.
Kako je saopštio, zabranjen je rad vrtića, škola, fakulteta i ustanovama kulture odnosno u Budvi i Tivtu se prelazi na onlajn nastavu.
"Zabranjuju se sve sportske manifestacije, aktivnost u teretanama, fitnes centrima, salama. Mjere se ne odnose na profesionalne sportiste koji se redovno podvrgavaju testiranju".
Preporučeno je građanima Budve i Tivta da ne napuštaju teritoriju opština kako bi se spriječilo širenje infekcije.
Galić je naveo da crnogorski državljani i stranci, osim iz Velike Britanije i Sjeverne Irske, mogu da ulaze u Crnu Goru preko svih graničnih prelaza uz negativan PCR test koji nije stariji od 72 sata.
"U Crnu Goru mogu da uđu građani Francuske, Portugala, Španije, Danske, Holandije, Republike Irske, Belgije, Češke, Izraela, Malte, Južno, Estonije, Letonije, SAD-a, Južnoafričke Repubikel, Indije, Libana, Litvanije, Brazila, Bahrejna i Libana", rekao je Galić na konferenciji.
Kako je kazao 22. novembra 2020. broj oboljelih bio 11.608, a da je danas "nešto više od 8.000".
"Te brojke nas epidemiologe ne zadovoljavaju. Prosječan broj novooboljelih na nedjeljnom nivou u prethodnih šest sedmica - nakon Nove godine i Božića imali pad u obolijevanju, ali iz različitih faktora vidi se rast u broju novooboljelih na dnevnom nivou", rekao je Galić.
Galić je istakao da je u Crnoj Gori evidentiran trend povećanja oboljelih od korona virusa.
"Procenat novoboljelih u odnosu na testirane je takođe veći, od 25 do 30 odsto u prosjeku. Broj preminulih kretao se od 20 do 37 na nedjeljnom nivou", naveo je Galić na konferenciji za medije.
Ministarka zdravlja dr Jelena Borovinić Bojović napomenula je da će saopštene mjere važiti 15 dana uz mogućnost korekcije.
Ona je saopštila da se ugostiteljskim objektima zabranjuje puštanje muzike, uz već važeću zabranu muzike uživo.
"U ovom trenutku popunjenost bolničkih kapaciteta iznosi 67,9% što je takođe bio važan parametar zbog kojeg smo se odlučili za restriktivnije mjere", saopštila je ministarka zdravlja koja je podsjetila da je danas obišla Tivat i Budvu i najavila konkurse za angažovanje novih zdravstvenih radnika.
Najavila je otvaranje jednog kovid centra za Jug Crne Gore.
"Važno je i da smo postigli dogovor da u Budvi od sjutra počne sa radom patronažna služba za kovid bolesnike, tako da će ti pacijenti moći da dobijaju svoje terapije kući", saopštila je Borovinić Bojović.
"Mjere su preduslov kontrole bolesti i jedini siguran način da se transmisija smanji", poručila je ona.
Intenzivno radimo na nabavci sigurnih vakcina
Ministarka zdravlja je naglasila da posljednja dva mjeseca intenzivno rade na nabavci kvalitetnih i sigurnih vakcina.
"Što se tiče bilateralnih odnosa sa proizvođačima, uradili smo, kao zemlja i Vlada, sve što je do nas. U iščekivanju smo dolaska ruske vakcine, i to sada ne zavisi od nas, već od države Rusije i Sputnjik V, koje će najvjerovatnije prve stići u Crnu Goru. Tačan datum vam ne mogu reći, imam informaciju da ćemo dan ili dva prije nego vakcine krenu u Crnu Goru dobiti obavještenje", saopštila je ona.
Što se tiče Fajzer vakcina, ministarka je istakla da je takođe urađeno sve što je bilo u mogućnosti Crne Gore.
"Bilateralni odnosi sa Fajzerom su u finalnoj fazi, ali dolazak ne zavisi od nas, već kojim će tempom oni isporučivati vakcine, ne samo nema, nego i regionu. Vakcine dolaze etapno, i ako čujete da su negdje u regionu došle vakcine, to podrazumijeva da je to dogovoreno još u junu. Pitanje zašto vakcine još nijesu stigle u Crnu Goru primarno je trebalo uputiti prethodnoj Vladi.", saopštila je ona.
Smatraju da je do sada urađeno sve što je bilo u njihovoj moći, te da imaju jasnu viziju za dalji rad.
Ministarka zdravlja Jelena Borovinić Bojović nije mogla da saopšti tačan datum početka vakcinacije u Crnoj Gori.
„Ja sam izjavila da će vakcine stići svaki dan u Crnu Goru i to je tačno. U iščekivanju smo dolaska ruske vakcine. Konkretan datum sada ne zavisi od nas. Sve zavisi od Rusije, odnosno proizvođača Sputnjik vakcine“, rekla je Borovinić Bojović.
Ona je navela da će te vakcine najvjerovatnije prve da stignu u Crnu Goru.
Borovinić Bojović je objasnila da će ruske vakcine u Crnu Goru stizati etapno, i da u prvom kvartalu ukupno treba da stigne 50 hiljada.
„Otvoreni smo za drugi kvartal od najmanje toliko ili više, zavisno od epidemiološke situacije. U prvom kontigentu, prema posljednjim informacijama, trebalo bi da bude isporučeno između pet hiljada i 15 hiljada vakcina“, navela je Borovinić Bojović.
Ona je kazala da Vlada vodi ubrzane pregovore sa Kinom i da se nadaju da će veoma brzo uspjeti da se obezbijedi i finalni ugovor sa tom državom.
Na pitanje da li je istina da je prilikom posjete bjelopoljskom Domu starih ona odlučila da zaraženi korisnici ostaju u Domu, Borovinić Bojović je ogovorila da nije donosila odluku o tome, jer postoje ljekari u Bijelom Polju koji su zaduženi za to, i da je njihova procjena da li oni treba da ostanu u Domu ili da budu prebačeni u bolnicu.
„Tom prilikom mi je ljekar kardiolog saopštio da je prethodnog dana devet pacijenata iz Doma hospitalizovano, koji su zadovoljavali kriterijume neophodne za hospitalizaciju“, dodala je Borovinić Bojović.
U Kliničkom centru Crne Gore trenutno se liječi 93 kovid pacijenata, od kojih je 42 životno ugroženo, saopštio je medincinski direktor Kliničkog centra Crne Gore Zoran Terzić.
Komentari