Šaranović je imenovan na sjednici Vlade Crne Gore od 26. januara za vršioca dužnosti ključnog bezbjednosnog resora u Ministarstvu odbrane, uz članove Kolegijuma Obavještajno-bezbjednosnog direktorata, majora Radula Čovića i Ivice Simonovića.
Iz Ministarstva odbrane nije zvanično saopšteno zbog čega se Šaranović povukao sa funkcije nakon samo 35 dana od postavljenja.
Prema informacijama Pobjede, Šaranović nije dozvolio da se unutar njegovog resora sprovode kadrovske promjene po naredbama sa strane, prevashodno po upustvima iz vrha nove Vlade Crne Gore. Odbio je takođe da pravi negativne bezbjednosne ocjene za pojedine oficire Vojske Crne Gore koji iza sebe imaju značajne rezultate, ali su očito bili targetirani kao ljudi ,,bivše vlasti“.
Drugi izvor lista napominje da je iz Generalnog sekretarijata Vlade na čijem je čelu Božidar Milonjić stigao i nepisani nalog da se provjere svi tenderi o nabavci oružja i opreme tokom posljednje četiri godine, i „da se nađu“ nepravilnosti ili naznake koruptivnih radnji.
Iako nije zapisano, nalozi iz vrha Vlade otkrivali su populističke namjere da se ,,iščačkaju“ bilo kakav kompromitujući podatak za bivšeg ministra odbrane Predraga Boškovića i članove njegovog rukovodećeg tima.
To je još jedan nalog koji suštinski nije u opisu posla Obavještajno-bezbjednosnog direktorata i Šaranović je to pokušao da objasni ,,nalogodavcima“ ovakvih poslova, tvrdeći da je zadatak OBD-a drugačiji i da ne treba da preuzima nadležnosti koje pripadaju tužilaštvu ili unutrašnjoj kontroli.
Za sada nema podataka da li je i ministarka Olivera Injac takođe insitirala na zadacima za koje je Aleksandar Šaranović smatrao da nijesu u opisu poslova obavještajne zajednice, ali je izvjesno da je nezadovoljstvo kod prvog čovjeka bezbjednosnog vojnog sektora bilo toliko da je – podnio ostavku mjesec dana nakon postavljenja, navodi Pobjeda.
Komentari