Strategijom za uvođenje i distribuciju i primjenu kovid-19 vakcina planirana je imunizacija 1.830 zdravstvenih radnika koji su na poslovima od najvećeg rizika kao i ostalih zdravstvenih radnika i saradnika kojih je u našoj zemlji 4.698.
Iako cifre govore da odziv za sada i nije baš dobar, u Ministarstvu zdravlja tvrde da je zainteresovanost velika, te da nijedan zdravstveni radnik nije odbio da primi vakcinu, ili da bude stavljen u red za imunizaciju, po prioritetu, a shodno dostupnosti vakcina.
Mali odziv privatnika
Direktor podgoričkog Doma zdravlja dr Danilo Jokić, koji je prošle sedmice na sjednici skupštinskog Odbora za zdravstvo, rad i socijalno staranje rekao da zabrinjava mali odziv ljekara u glavnom gradu, kaže da je ta njegova izjava pogrešno interpretirana te "da mu je namjera bila da apeluje da se ubrza procedura prijavljivanja i imunizacije zdravstvenih radnika, posebno u privatnom sektoru".
"Sa prijavljivanjem su kasnile privatne ustanove. Tek sada nam pristiže veliki broj prijava. Najviše se javljaju stomatolozi i farmaceuti. Sa njima ćemo nastaviti kasnije, jer su imali dvije nedjelje da se prijave. Vakcinaciju zdravstvenih radnika, kao što smo obećali, završili smo u petak i krećemo sa imunizacijiom najstarijih”, rekao je dr Jokić.
On je podsjetio i na to da je većina ljekara zaražena koronavirusom, te da oni ne mogu da prime vakcinu dok ne prođe najmanje tri mjeseca.
U Kliničkom centru vakcinacija nije završena. Ostalo je još 380 doza koje su planirane za tu ustanovu.
“U prosjeku se u toku dana vakciniše oko 50 zaposlenih, što znači da je od, do sada, opredijeljenih vakcina za našu ustanovu preostalo još 390 doza. Svakodnevno se prijavljuje sve veći broj zaposlenih, tako da trenutno imamo njih 815 koji čekaju na vakcinaciju. To znači da smo već premašili cifru od 1.000 koji su za nju zainteresovani”, kazali su Pobjedi iz Kliničkog centra i naglasili da će u narednom periodu epidemiološka služba odraditi edukativna predavanja za zaposlene.
Bez dileme
Sa druge strane, direktorica Klinike za infektivne bolesti dr Dobrila Nikčević kaže da ni u jednom trenutku nije imala dilemu da li da se vakciniše.
“Zbog godina i pridruženih hroničnih bolesti pripadam rizičnoj grupi koja nosi mogućnost razvoja težih formi bolesti i komplikacija. Pored toga, postoji i visok profesionalni rizik od obolijevanja, jer čitava Klinika za zarazne bolesti pripada tzv. crvenoj zoni borbe protiv kovida-19. Na kraju, imala sam na umu i mogućnost da inficiram članove moje porodice, od kojih su neki takođe u rizičnoj grupi”, kazala je Nikčević.
Ona očekuje da će vakcinacija dati značajan doprinos borbi zdravstvenih radnika protiv infekcije novim koronavirusom.
Komentarišući mali odziv ljekara za vakcinaciju, dr Nikčević kaže da kod vakcine protiv infekcije koronavirusom generalno postoji oprez kod svih, pa i kod pojedinih zdravstvenih radnika.
Komentari