Crna Gora na 80. mjestu ekonomskih sloboda
Ilustracija

Hetridž fondacija

Crna Gora na 80. mjestu ekonomskih sloboda

Crna Gora je na listi globalnih ekonomskih sloboda američke Heritidž fondacije, zauzela 80. mjesto od ukupno 178 rangiranih država.

Crna Gora se u prethodnom izvještaju nalazila na 91. poziciji od 180 zemalja, što znači da je napredovala za 11 mjesta.

Kako se navodi u izvještaju, ukupna ocjena ekonomskih sloboda Crne Gore iznosi 63,4 i porasla je 1,9 bodova, najprije zbog poboljšanja fiskalnog zdravlja.

“Crna Gora je rangirana na 39. mjestu među 45 država u regiji Evrope”, navodi se u izvještaju u koji je agencija Mina-business imala uvid.

Ekonomija Crne Gore popela se ove godine u red umjereno slobodnih.

"Visok nivo državne potrošnje i duga, koji koče ostvarivanje veće ekonomske slobode, ublažio bi se poboljšanim finansijama javnog sektora. Zemlju, takođe, i dalje pogađaju korupcija i slaba vladavina prava, kao i složeno regulatorno okruženje”, navodi se u izvještaju.

Napredak je prepoznat u oblasti efikasnosti sudstva, državne potrošnje, fiskalnog zdravlja i poslovne, monetarne i slobode na tržištu rada.

Pad je evidentiran u domenu vlasničkih prava, poreskog opterećenja i trgovinskih sloboda.

Na istom nivou ostale su investicione i finansijske slobode.

Od država regiona, Sjeverna Makedonija se nalazi na 46. mjestu, Slovenija na 48, Srbija na 54, Kosovo na 58, Albanija na 66, Hrvatska na 79. i Bosna i Hercegovina na 82. poziciji.

Kada je u pitanju vladavina prava, u dijelu izvještaja koji se odnosi na Crnu Goru navodi se da zakon poštuje i štiti imovinska prava.

“Vlada je poboljšala sistem registracije imovine, ali potrebne su dodatne reforme. Uprkos nedavno usvojenim zakonodavnim reformama usmjerenim na poboljšanje djelotvornosti sudskih postupaka, sudska korupcija i nedostatak transparentnosti ili odgovornosti i dalje su problemi. Korupcija i percepcija korupcije značajni su problemi u javnom i privatnom sektoru”, smatraju u Heritage Foundation.

Osnivanje poduzeća i obezbjeđivanje električne energije postali su jeftiniji, dok rješavanje građevinskih dozvola manje traje.

“Regulatorni i pravni okviri, koji uređuju strana ulaganja, generalno olakšavaju razvoj rastućeg privatnog sektora. Finansijski sektor je mali, ali je nivo učestvovanja i ulaganja stranih banaka značajan. Potpuno privatizovani bankarski sektor funkcioniše pod tržišnim uslovima”, dodaje se u izvještaju.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.