U centru pažnje ovog puta bila je mogućnost organizovanja radionica za pustovanje vune u kojima bi učestvovale žene sa sjevera Crne Gore, iz predjela koje gravitiraju nacionalnim parkovima. Riječ je o tradicionalnoj tehnici obrade vune, koju bi polaznice ovih radionica u skoroj budućnosti imale priliku da plasiraju kao autentičan proizvod sa prostora nacionalnih parkova Crne Gore. Naravno, sve bi se radilo u skladu sa instrukcijama eksperta iz oblasti dizajna tekstila, kako bi se ostvario adekvatan balans tradicionalne tehnike i moderne forme - saopšteno je nakon sastanka.
Iz NPCG podsjećaju da je vuna neiskorišćen resurs u Crnoj Gori, a nažalost vrlo često i izvor zagađenja životne sredine.
Iskoristiti takav resurs u umjetničke svrhe, zaposliti žensku radnu snagu sa sjevera Crne Gore i obogatiti ponudu nacionalnih parkova čini se dobitnom kombinacijom u traganju za uspješnim, ekološki održivim modelom poslovanja JP za nacionalne parkove - ističu iz tog preduzeća-
"Uz više od 600.000 turista koji godišnje posjete crnogorske nacionalne parkove, naše javno preduzeće raspolaže jedinstvenim resursima koji nam omogućuju da domaćim proizvođačima obezbijedimo vidljivost, promovišemo proizvod, i time osnažimo razvoj ženskog preduzetništva u ekonomski marginalizovanim sredinama na sjeveru zemlje. Ulažući u inicijative ove vrste, JP za nacionalne parkove Crne Gore pravi važan korak u pravcu dugoročnog uključivanja lokalnih zajednica u oblikovanje naše turističke ponude, kao i u rad na promociji održivog turizma.Informacije o prijavi za radionice uskoro će biti objavljene na vebsajtu JP za nacionalne parkove Crne Gore", navodi se u saopštenju.
Komentari