Iz te organizacije ističu da je komunikacija o riziku, odnosno krizno komuniciranje je, važan je dio uspješnog upravljanja svakom krizom. Ovo važi za sve vrste kriza, a naročito je osjetljivo u krizama u kojima je javno zdravlje u velikoj mjeri ugroženo, kakva je trenutna situacija-pandemija COVID 19.
"Pandemije generalno predstavlјaju ozbilјne krizne situacije i u njima je naročito važno na odgovarajući način lјudima objasniti vrstu/prirodu opasnosti i način na koji treba da se ponašaju da bi minimizirali rizik da se zaraze, tj. kako da zaštite i sebe i druge. Odgovornost za ovu komunikaciju leži prije svega na zdravstvenim vlastima, ali nosioci važnih političkih funkcija u Crnoj Gori ovih dana dana, uprkos visokom broju oboljelih najavljuju povratak djece u školske klupe", saopštili su.
Centar za afirmaciju i razvoj mladih poziva Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta da preispitaju odluku o povratku đaka u klupe i da svoje djelovanje usklade sa djelovanjem zdravstvenih vlasti, te da na adekavatan način ostvare komunikaciju koja će krajnje rezultirati boljim upravljanjem ovom situacijom, odnosno boljom zaštitom javnog zdravlja, ali i povjerenjem.
CARM podsjeća da i najmanje greške u komunikaciji o riziku mogle dovesti do neželjenih posljedica, ali i do narušavanja ugleda institucija sistema.
"Sa druge strane CARM podržava Inicijativu CGO-a za ukidanje eksterne provjere znanja učenicima do kraja pandemije korona virusom i u tom kontekstu izražavamo nezadovoljstvo zbog najave Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta da će se eksterne provjere znanja održati uprkos otežavajućim okolnostima za sve učenike koje je donijela epidemija COVID-19, uključujući i socijalni faktor i činjenicu da ni danas brojna djeca u Crnoj Gori nemaju mogućnost da prate online nastavu, kamoli da se online pripremaju za eksternu provjeru znanja kao jedan od najzahtjevnijih načina provjere znanja u osnovnom i srednjem obrazovanju", zaključuju.
Komentari