Kako je naknadno pojašnjeno, škole neće raditi u Baru, Podgorici, Plužinama, Cetinju, Ulcinju, Šavniku, Nikšiću, Herceg Novom, Beranama, Bijelom Polju, Kotoru, Pljevljima i Mojkovcu.
U ostalim opštinama sve vaspitno-obrazovne ustanove će biti otvorene.
U ovoj sedmici za koju su donešene mjere neće biti zaključavanja ,saopštila je na pres konferenciji epidemiološkinja IJZ Marija Božović.
Donešene su i oštrije mjere za opštinu Berane i Šavnik, zbog pogoršanja epidemiološke situacije i važiće do 31. marta. Mjere pročitajte OVDJE.
Mjere će kako je saopštila Božović biti popuštene za stanovnike Herceg Novog.
Novljanima je dozvoljeno kretanje do 21 čas, rad prehrambenih, ali i svih drugih prodavnica do 20 časova.Ugostiteljski objekti su zatvoreni, i nema izlaska ni ulaska u grad, osim uz potvrdu.
Božović je saopštila da se novi soj virusa koji je prisutan u Crnoj Gori lakše i brže širi, te da je trenutna epidemiološka situacija složena.
"Mjere su apsolutno učinkovite i protiv novog soja", istakla je ona.
Od 814 kreveta koji su opredijeljeni za tretman kovid pacijenata 550 pounjeno
Direktorica Kliničkog centra Ljiljana Radulović saopštila je da je broj hospitalizovanih pacijenata u toj ustanovi smanjen za pet odsto.
"U odnosu na prošlu sedmicu, broj hospitalizovanih pacijenata je smanjen pet odsto, a broj životno ugroženih opao je oko dvadeset posto", kazala je ona.
Radulović je kazala da je popunjenost kapaciteta u Opštoj bolnici Pljevlja 72 odsto, u Opštoj bolnici Cetinje 75 odsto.
"U Opštoj bolnici Bar je značajno bolje, 61 odsto popunjenost kapaciteta, kao i u Opštoj bolnici Bijelo Polje gdje je popunjenost 57 odsto. Opšta bolnica Berane ima popunjenost kapaciteta 74 odsto, bolnica Nikšić 72 odsto, bolnica Kotor 31 odsto, Specijalna bolnica Brezovik 85 odsto. To na teritoriji Crne Gore označava da od 814 kreveta koji su opredijeljeni za tretman kovid pacijenata imamo 550 hospitalizovanih pacijenata, što znači da je ukupni kapacitet kovid sistema u našoj državi popunjen sa 67,6 odsto", rekla je Radulović.
Radulović je dodala da ovo pokazuje da imaju dovoljno kapaciteta da izađu u susret svim zdravstvenim potrebama oboljelima od kovida. Istakla je da su htjeli da spriječe poteškoće u pružanju zdravstvene zaštite pacijentima koji su bili hospitalizovani u OB Nikšić, gdje su imali povećanu potrebu za korišćenjem respiratora, te su transportovali devet pacijenata.
"Kako ne bi došlo do opterećenja sistema, u dogovoru sa Ministarstvom zdravlja, pet pacijenata je preventivno premješteno u KCCG i četvoro je premješteno u Specijalnu bolnicu Brezovik", rekla je direktorica KCCG.
Objasnila je da je sve vrijeme zdravstveno stanje pacijenata bilo stabilno i da ni u jednom trenutku nije postojala mogućnost da se isto ugrozi transportom.
"Na ovaj način smo sve eventualno poteškoće koje bi bile tehničke prirode u samoj OB Nikšić normalizovali. Nakon rasterećenja ove bolnice nemamo mogućnost da se razviju ovakvi tehnički problemi u pružanju bilo kavke zdravstvene zaštite našem stanovništvu", zaključila je Radulović.
Božović je podsjetila da je sada skoro 12 000 vakcinisanih a da je na raspolaganju doza za još otprilike ovoliko građana, ukupno 44.000 doza.
"Nakon toga očekuje se da stigne još doza Astra Zeneke i samim tim će se povećati broj vakcinisanih. Iskreno se nadam da će u skladu sa planiranom dinamikom svi ljudi koji su se prijavili za vakcinu biti vakcinisani u naradnih mjesec dana",kazala Božović.
Ministar ekonomskog razvoja Jakov Milatović rekao je da svi žele da se što prije smanji broj novozaraženih i poručio je da je cilj da se vakciniše do 400.000 stanovnika.
Komentari