U saopštenju ističu da će po ugledu na pojedine zemlje regiona ali i zemlje Evropske unije tražiti da Ustavni sud ocijeni da li suim tim mjerama bila ugrožena osnovna ljudska prava.
"Smatramo da su mjere, koje su povremeno od marta prošle godine na snazi, suprotne Ustavu zbog čega smo na rubu egzistencije bez adekvatne podrške države kao što to radi većina zemalja Evropske unije i to upravo onih čija privreda ne zavisi od turizma i ugostiteljstva kao što je slučaj sa Crnom Gorom. Iskustva tih zemalja daju nam za pravo da kažemo da su naši zahtjevi koje smo dostavili Vladi opravdani i zasnovani na realnim osnovama. Zato vjerujemo da ćemo najkasnije u srijedu dobiti poziv Vlade kako bismo započeli rješavanje dostavljenih zahtjeva, a čije usvajanje rješava krucijalna pitanja koja tište turističku privredu", navodi se u saopštenju NVO Ugostitelji Crne Gore.
Dodaju da je na osnovu podataka sa kojima raspolažu, zabilježen pad prometa u sektoru ugostiteljstva i hotelijerstva od 70-90 procenata. Takođe, bez posla u ovim sektorima od marta prošle godine ostalo je više od osam hiljada ljudi.
"Da je crnogorska privreda ugrožena pokazuje jučerašnji potez domaíh proizvođača koji su prosipali mlijeko zbog nemogućnosti da prodaju svoj proizvod, koji je dominantno zastupljen u ugostiteljskim i hotelijerskim objektima. Zato pozivamo sve proizvođače da nam se pridruže i da kroz zajedničko djelovanje potvrdimo da je pokretačka snaga domaće privrede upravo ugostiteljstvo i turizam", saopšteno je.
NVO Ugostitelji Crne Gore su na jučerašnjem radnom sastanku sa predstavanicima hotelijera iz Kotora dobili punu podršku.
"Spremni smo da se zajedno borimo kako bi, koliko toliko, spremno dočekali predstojeću turističku sezonu koja je, po ocjeni mnogih, već pod znakom pitanja", ističu iz NVO.
Komentari