Blage kazne za zlostavljanje djece; Jokić: Koga država ovdje štiti, žrtve (našu djecu) ili nasilnike?

Javno reagovanja i apel

Blage kazne za zlostavljanje djece; Jokić: Koga država ovdje štiti, žrtve (našu djecu) ili nasilnike?

Bojana Jokić predsjednica LGBT Foruma Progres podsjetila je da je juče komunalni policajac, službeno lice, osumnjičen za obljubu djeteta. Pozvale je kompletno društvo na suprostavljanje lošoj kaznenoj politici, kako bismo sačuvali našu djecu koja su budućnost zemlje.

 Kao roditelj osjećam još veću potrebu da zaštitim svoju djecu i djecu svih nas od potencijalnih opasnosti i neadekvatnih odgovora sistema na obljubu djece, istakla je Jokić. 
Podsjetila je da se procjenjuje se da se tek oko 10% slučajeva seksualnog zlostavljanja otkrije, a još manji postotak biva procesuiran i zlostavljači osuđeni. 

Mnogi slučajevi ostaju neotkriveni, češće kada je počinitelj djetetu poznat, dok je stopa otkrivanja veća u slučajevima u kojima je počinitelj osoba nepoznata djetetu i zlostavljanje se dogodilo jednom ili samo nekoliko puta. Međutim, istraživanja ukazuju da je gotovo 80% seksualnog zlostavljanja djece počinjeno unutar porodice te da je zlostavljački odnos dugotrajan i ima tendenciju biti postupno sve nasilniji - podsjeća Jokić.

"Istraživanja odraslih pokazuju da većina njih nikada nije razotkrila sopstveno iskustvo seksualnog zlostavljanja u djetinjstvu. Podsjetimo se da je sudija bjelopoljskog Višeg suda Ivan Adamović osudio Z.S. (65) iz mjesta Velika kod Plava na osam godina zatvora zbog izvršenja krivičnog djela obljuba nad djetetom. Prema optužnici, u mjestu Čakor, Z.S. je upotrebom sile prinudio na obljubu trinaestogodišnju djevojčicu. Nakon toga, neutvrđenog dana u julu i avgustu, ponovo je izvršio obljubu nad oštećenom. Dakle, i kada je u pitanju višestruka obljuba djece kaznena politika ostaje blaga",  upozorava Jokić.

45934752019081215082832c68844481febad17dc1829d4d796e022f247e85d45bbcf151c036196e99a3els
Jokić

Upitala je koga država ovdje štiti, žrtve (našu djecu) ili nasilnike?

Analizirajući Uporednopravnu analizu prof. dr Zorana Stojanovića, proizilazi, dodaje, da je naše zakonsko rješenje predstavlja kompromis između najblažih i najstrožijih kaznenih politika. Međutim upozorava Jokić, kod nas se javlja problem u sudskoj prak

"Prema podacima koje sam imala na raspolaganju, od 2015. godine pa do 2020, pravosnažno su osuđene 24 osobe za krivično djelo iz člana 206 KZ-a Crne Gore, Obljuba sa djetetom, od kojih na:
- Zatvorsku kaznu 14
- Pojačan nadzor od strane organa starateljstva 5
- Upućivanje u vaspitnu ustanovu 4
- Uslovnu osudu 1
Od 14 izrečenih zatvorskih kazni za krivično djelo Obljuba sa djetetom, iz člana 206 KZ-a CG, najduža izrečena kazna je kazna od 5 godina zatvora", navodi Jokić.

Blaga kaznena politika nasilnike ne zastrašuje, već naprotiv, ističe Jokić, degradira dostojanstvo i lični integritet djeteta, uništava njegovu psihu i budućnost.

"Moramo se, kao društvo, usprotiviti lošoj kaznenoj politici, podići donju granicu za obljubu djeteta, koja je sad na minimalnih tri godine, kako bismo zaštitili one koji to još uvijek sami ne mogu – našu djecu. Budućnost jedne zemlje leži u rukama njene djece, izborimo se za budućnost Crne Gore", poručila je Jokić.
  
 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.