Izvještaji o broju žrtava se razlikuju, pa tako novinar AFP javlja da je video 17 tijela, a iz Morsijeve partije Muslimanska braća tvrde da je više od 200 ubijeno.
Policija i vojska započele su rano jutros akciju "konačnog obračuna" s Mrosijevim pristalicama i pod punom opremom su krenuli ka dva glavna uporišta demonstranata, džamiju Raba al Adavija i trg Nada.
Akcija obračuna s demonstrantima koji protestuju više od dvije nedelje još uvijek traje, snajperisti su na krovovima, a vojska koristi oklopljene buldožere, suzavac, dok pucnji neprestalno odjekuju.
Novinar AFP navodi da vojska i policija koriste bojevu municiju i suzavac, dok demonstranti koij stižu sa svih strana bacaju kamenice i molotovljeve koktele.
Prema poslednjim informacijama policija i vojska su preuzele potpunu kontrolu nad manjim kampom, dok "raščišćavanje" većeg uporišta Morsijevih pristalica traje i uklanjaju se poslednji šatori.
Žrtava, kako stižu vijesti iz minuta u minut, ima sa obje strane. BBC je prvi jutros javio da je, prema nepotvrđenim podacima, u sukobima policije i demonstranata tokom noći poginulo 15 osoba. Nešto kasnije je izvještač agencije AFP javio da je video 17 tijela u improvizovanim kovčezima kod džamije Raba al Adavija.
Muslimanska braća, partija svrgnutog predsjednika, tvrde da je stradalo najmanje 200 demonstranata, a da je povrijeđeno više od 8.000 ljudi.
"Tražim od međunarodne zajednice da reaguje. Znali smo da će na ulicama biti masakr, ali međunarodna zajednica ćuti", rekla je za BBC Mona al-Kazaz, koja u Britaniji predstavlja Muslimansku braću.
S druge strane, državna televizija je pozivajući se na egipatskog ministra unutrašnjih poslova navela da su u sukobima s demonstrantima stradala dva pripadnika snaga bezbjednosti, a da je devet povrijeđeno. Zvaničnici kažu da nema žrtava sa druge strane.
"Uhapšeno je više od 200 ljudi, a 26 demonstranata je povrijeđeno. Policija u ovoj akciji koristi samo suzavac", poručili su zvaničnici.
Ministar policije je rekao i da egipatska policija ne želi da proliva krv građana, dok je portparol Muslimanske braće saopštio da će demonstranti radije "otići u grob nego napustiti svoje uporište".
Nakon brojnih poziva pristalicama Morsija da se okupe u kampovima i džamijama, policija je zatvorila i nekoliko ulica, kao i željeznicu blokirajući tako dolazak demonstranata.
Podsjetimo, egipatski predsjednik svrgnut je 3. jula, a tom akcijom rukovodio je vojni vrh. Iako je privremeno rukovodstvo zemlje vrlo brzo izabrano, demonstranti koji smatraju da je Morsi nelegalno svrgnut odmah su počeli da se okupljaju. Od tada je u sukobima demonstranata i snaga bezbjednosti poginulo više desetina ljudi.(b92)