Portparol egipatskog Ministarstva zdravlja Haled el-Hatib izjavio je agenciji AP da je u jučerašnjim sukobima povrijeđeno 3.717 ljudi.
Hatib je naveo da su 202 osobe poginule u u glavnom kampu Raba al-Adavija, gdje su nedeljama bile pristalice Morsija.
Egipatska vlada saopštila je danas da je odlučna u namjeri da se suoči sa "terorističkim delovanjem" islamističkog pokreta Muslimanska braća, a policiji je naloženo da koristi bojevu municiju kako bi spriječila napade na zgrade vlade i policiju.
U saopštenju se navodi da postoji "kriminalni plan da se razore stubovi egipatske države", ali da vlada traži "inkluzivan politički proces" otvoren za svakog ko ne učestvuje u nasilju, javio je Rojters.
Istovremeno, egipatsko ministarstvo unutrašnjih poslova dalo je nalog svim snagama da upotrebe bojevu municiju "kako bi suzbili bilo kakav napad na zgrade ili snage vlade".
Saopštenje ministarstva je izdato pošto su islamisti, pristalice svrgnutog predsjednika Mohameda Morsija, ubili dvojicu policajaca tokom napada na policijske punktove i upali u sjedište jedne provincijske vlade u Kairu i zapalili ga. Kako je ranije objavljeno dodatne snage su raspoređene na ulazima u Kairo i Gizu, a zbog sukoba su danas zatvorene banke i berze.
Vanredno stanje je na snazi od juče nakon što su dva protestna kampa u Kairu potpuno razbijena, dok je policijski čas na snazi od 19 časova do 6 ujutru po lokalnom vremenu.
Oba protestna kampa u Kairu su sada pod kontrolom policije, od kojih je jedan raščišćen sat vremena po stupanju na snagu policijskog časa, koji je uveden u većim gradovima, među kojima Kairu, Aleksandriji i Suezu.
Egipatski državni mediji javljaju da je najmanje 200 ljudi uhapšeno tokom razbijanja kampova.
Dok privremeni premijer Egipta Hazem el Beblavi brani jučerašnju odluku vlade da naredi rasturanje kampova Morsijevih pristalica, tvrdeći da vlasti nisu imale izbora, Muslimanska braća su danas saopštila da će srušiti "vojni udar" i da će ostati posvećeni mirnom aktivizmu.
"Bićemo uvijek nenasilni i miroljubivi. Ostaćemo jaki, prkosni i odlučni", napisao je portparol Muslimanske braće Gehad el Hadad na svom "Tviter" nalogu, prenijela je agencija Rojters.
Potpredsjednik Egipta Mohamed El Baradej u međuvremenu je podnio ostavku, ne slažući se sa postupcima vlasti i ističući da su se ipak mogla pronaći mirna rešenja.
Međunarodne organizacije i svjetski zvaničnici su osudili nasilje i apelovali na uzdržanost svih strana kako bi se izbjeglo krvoproliće.
Generalni sekretar UN Ban Ki Mun apelovao je na maksimalnu uzdržanost, što je učinila i Evropska unija izražavajući zabrinutost zbog izveštaja o ubijanju demonstranata u Kairu.
Generalni sekretar NATO Anders Fog Rasmusen izrazio je zabrinutost zbog situacije i pozvao sve strane da se uzdrže od nasilja i obnove politički proces.
Američki državni sekretar Džon Keri zatražio je ukidanje vanrednog stanja i policijskog časa u Egiptu, rekavši da "nasilje nije rešenje i ono će samo još više udaljiti Egipat od ekonomskog oporavka".
Prethodno je i Bijela kuća osudila nasilno slamanje demonstracija u Egiptu, posebno se usprotivivši proglašenju vanrednog stanja koje je uvelo vojno rukovodstvo u Kairu.
Turski premijer Redžep Tajip Erdogan pozvao je Savjet bezbjednosti UN da održi hitnu sjednicu zbog sukoba i žrtava u Egiptu koje je nazvao "veoma ozbiljnim masakrom".
Za sada su jedino Ujedinjeni Arapski Emirati i Bahrein danas pružili podršku egipatskim vlastima u obračunu sa demonstrantima.
Napadi na protestne kampove predstavljaju najnoviju eskalaciju nasilja u Egiptu, gdje se situacija ne smiruje otkad je 2011. godine svgrnut autokratski predsjednik Hosni Mubarak, a Morsi naredne godine izabran za predsjednika.
Morsi, međutim, nije uspio da izvuče zemlju iz ekonomske krize i svrgnut je 3. jula i od tada je u obračunima ubijeno više od 300 ljudi, ne računajući današnje žrtve.
Novi talas sukoba vjerovatno će, kako prenose zapadne agencije, doprinijeti daljoj podjeli građana na islamiste, s jedne, i umjerene muslimane, liberale, sekulariste i hrišćane, s druge strane.
Tanjug