"Sirijska vlada je spremna na maksimalnu saradnju sa ekspertima UN. Sirija će takođe timu UN obezbjediti sva sredstva koja su im potrebna u njihovom radu", kazao je ruski ministar.
Ranije danas jedan sirijski zvaničnik odbacio je tvrdnje pobunjenika da je režim u Damasku koristio hemijsko oružje u napadu na pobunjenike, rekavši da bi to bilo političko samoubistvo.
"Korišćenje hemijskog oružja u napadima na pobunjenike, u isto vrijeme dok se u Siriji nalazi tim stručnjaka Ujedinjenih nacija za hemijsko oružje, bilo bi političko samoubistvo", izjavio je taj visoki zvaničnik sirijskih snaga bezbjednosti. Taj zvaničnik, koji je želio da ostane anoniman, rekao je u intervjuu francuskoj agenciji AFP da je juče bio "prvi dan rada misije UN-a u Siriji.
"Svi analitičari navode da nam trenutno nije u interesu da koristimo hemijsko oružje dok je komisija UN-a na terenu", istakao je on i dodao: "Cilj tih napada je da ugroze rad ekspertskog tima i da 'zamute vodu".
"Vojska nastavlja da napreduje u naporima da stane na kraj terorizmu i ne vidimo potrebu da koristimo takvo oružje. Opozicija takvim lažima pokušava da zasjeni uspjehe vojske", naveo je zvaničnik.
Sirijska opozicija optužila je juče režim Bašara Asada da je njegova vojska upotrijebila hemijsko oružje u napadu na pobunjenike, dok Damask odgovara da je riječ o lažnim optužbama.
Sirijski aktivisti optužuju sirijsku vojsku da je upotrebila rakete sa otrovnim bojevim glavama juče tokom intenzivnog bombardovanja pobunjeničkih područja u okolini Damaska, u oblasti Guta, navodeći da je ubijeno čak do 1.300 ljudi, među kojima ima i djece.
Svjetska javnost odmah je reagovala na vijest o mogućem napadu hemijskim oružjem, a Francuska je čak saopštila da bi se protiv Sirije moglo reagovati i upotrebom sile ako se dokaže da je nervni gas zaista korišćen.
Dok se ne utvrdi da li je protiv pobunjenika zaista i korišćen tzv. nervni gas, svijet obilaze potresne slike stradalih, među kojima je mnogo djece, a za koje pobunjenici tvrde da su žrtve bombardovanja hemijskim oružjem.
(B92)