UN:
Vojska u pratnji tima stručnjaka UN

"Stradalo više stotina ljudi"

UN: "Supstanca" korišćena u Siriji

Dokazi ukazuju na to da je u napadu u Siriji korišćena "neka hemijska supstanca" kojom su ubijene stotine ljudi, kaže izaslanik UN za Siriju.

Izaslanik UN Lakhdar Brahimi je to rekao novinarima u Ženevi, dok je tim stručnjaka UN i dalje na terenu u Damasku. 

"Čini se da je iskorišćena neka hemijska supstanca od koje je stradalo više stotina ljudi. Ipak, međunarodno pravo nalaže da bilo kakva vojna akcija, pa i intervencija SAD mora da ima saglasnost Saveta bezbjednosti UN", rekao je on. 

Brahimi ipak nije pojasnio da li su dokazi potekli od inspekcije UN iz Damaska ili su stigli obavještajnim putem, na koji su se pozivali američki zvaničnici govoreći da "nema sumnje da je napad hemijskim naoružanjem izvršen". 

"Ovo je nedopustivo, strašno. Ovo je samo potvrda koliko je opasna situacija u Siriji i koliko je važno da Sirija i međunarodna zajednica stvarno razviju političku volju da se prema tom pitanju ozbijlno postave i nađu pravo rješenje", rekao je Brahimi. 

SAD i Velika Britanija su ranije poručile da su uvjerene da je napad hemijskim oružjem zaista izvršen i da iza njega stoji režim predsjedinka Sirije Bašara al Asada. 

Kako piše "Gardijan", predsjednik SAD Barak Obama i britanski premijer Dejvid Kameron privode kraju "plan za kazneni udar na Siriju do kraja nedelje", dok se avioni grupišu u britanskoj bazi na Kipru. 

Na drugoj strani, generalni sekretar Ujedinjenih nacija Ban Ki Mun pozvao je na diplomatsko rješenje situacije i apelovao da se sačekaju rezultati inspekcije UN, dok je Rusija poručila da bi eventualni napad mogao da ima ozbiljne posljedice po čitav region. 

Pojedini visoki sirijski zvaničnici, koji sve vrijeme negiraju optužbe opozicije da su koristili hemijsko naoružanje, poručili su da bi "Izrael gorio", ako bude bilo intervencije stranih sila u Siriji. 

O tome da je moguće zaobilaženje UN i intervencija bez dozvole SB UN govorilo se krajem protekle nedelje, kada je za "Njujork tajms" potvrđeno da se u Bijeloj kući razmatrao isti scenario kakav je primijenjen za bombradovanje SRJ 1999. godine. 

Zvanični rezultati istrage tima stručnjaka UN za hemijsko naoružanje se i dalje čekaju, ali su prethodnih dana objavljivana upozorenja stručnjaka da što više vremena prolazi, to su manje šanse da se utvrdi prava istina. 

Zvanični Kremlj, koji drži stranu Asadovom režimu, više puta je isticao posljednjih dana da UN ima mandat da utvrdi da li je napad hemijskim naoružanjem izvršen, ali ne i ko ga je izvršio. 

Rusija smatra i da je kriza inscenirana i da je materijal objavljivan kao dokaz navodnog napada pripremljen unaprijed.

(B92)