Takođe je podsjetio da je javnost protiv SAD-a i zapadnih zemalja koje žele da krenu u vojnu intervenciju protiv Sirije.
Vojni udar na Siriju sve je izvjesniji.
Istražitelji UN koji su prikupljali podatke o navodnom hemijskom napadu napustili su Siriju. To se dogodilo samo nekoliko sati nakon što je američki predsjednik Barak Obama spomenuo "ograničenu" akciju protiv režima Bašara al Asada, iako konačnu odluku o intervenciji još nije donio.
Američki predsjednik razgovarao je sa predsjednikom Francuske Fransoa Olandom i britanskim premijerom Dejvidom Kameronom u vezi sa Sirijom. Trojica lidera se složila da se ne može tolerisati upotreba hemijskih bombi, napominjući da će nastaviti sa konsultacijama u vezi sa sirijskom krizom, javljaju agencije.
U saopštenju Bijele kuće navedeno je da su američki i francuski predsjednik složni u tome da se nikome i nigdje ne smije dozvoliti upotreba hemijskog oružja.
"Obama i Oland su saglasni da međunarodna zajednica ne smije dozvoliti upotrebu hemijskog oružja, i da je za napad hemijskim bombama odgovoran sirijski režim. Naglašeno je da su SAD i Francuska bliski saveznici i da će nastaviti sa stalnim konsultacijama u vezi sa problemima u Siriji, ali i svim drugim problemima koji prijete globalnoj bezbjednosti", navodi se iz Bijele kuće.
Dodaje se da su se, takođe, Obama i Kameron složili da je neprihvatljivo korištenje hemijskog oružja, poslavši poruku da će dvije prijateljske zemlje nastaviti sa konsultacijama u vezi sa sirijskom krizom.
S druge strane, britanska vlada je saopštila da su se Kameron i Obama, nakon odluke Velike Britanije da ne podrži akciju protiv Sirije, ipak složili da nastave "tradicionalnu britansko-američku saradnju".
UN-ovi inspektori su u Siriji bili četiri dana, a do objave završnog izvještaja mogle bi proći i dvije sedmice, rekao je generalni sekretar UN Ban Ki-mun.
Odlazak inspektora, kako piše BBC, uklanja i praktične i političke prepreke za napad.
Nekoliko sati ranije, američki predsjednik Barak Obama rekao je da SAD razmišlja o "ograničenoj vojnoj akciji" u Siriji. Državni sekretar Džon Keri citirao je procjenu američkih obavještajnih službi i optužio sirijski režim da je hemijskim oružjem ubio 1.429 ljudi, uključujući 426 djece. Sirija je odbacila taj navod nazvavši ga "punim laži" i za napad još jednom okrivila pobunjenike.
Obama je juče, nakon Kerijeve izjave rekao da je napad na predgrađe Damaska bio "izazov čitavom svijetu" i "zaprijetio američkoj nacionalnoj bezbjednosti". "Ne možemo prihvatiti svijet u kojme se žene, djeca i nedužni civili truju plinom u takvim razmjerima", rekao je i dodao da svijet ima dužnost da obezbijedi "da imamo određene norme protiv upotrebe hemijskog oružja".
Rekao je i da SAD "razmatra mogućnost ograničene, slabije intervencije", kao i da "neće biti pravoga napada, ni dugoročne kampanje".
Sirija je, međutim, saopštila da su optužbe američkog državnog sekretara Džona Kerija o tome da je sirijski režim koristio hemijsko oružje "lažne i neosnovane".
Sirijsko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je sinoć da Kerijeve optužbe predstavljaju "očajnički pokušaj" da se opravda vojni udar na Siriju, prenio je Rojters. (RTCG)