Ukoliko
Vladimir Putin

Putin ne isključuje odobrenje Rusije za akciju na Siriju

Ukoliko "bude dokazano da je Damask koristio hemijsko oružje"

Predsjednik Rusjie Vladimir Putin izjavio je da bi Rusija mogla odobriti vojnu akaciju u Siriji ako dokazi potvrde da je sirijski režim koristio hemijsko oružje, te ako bi operacija bila sa odobrenjem UN-a.

Putin je u intervjuu agenciji AP i ruskoj državnoj televiziji Kanal jedan u utorak uveče govorio o mogućnosti da Moskva podrži rezoluciju UN ukoliko "bude dokazano da je Damask koristio hemijsko oružje". 

Putin je dao intervju američkoj agenciji uoči samita lidera grupe 20 privredno najjačih zemalja svijeta (G20) u četvrtak i petak u Sankt Peterburgu. 

Putin je izrazio nadu da će on i predsjednik SAD Barak Obama u Sankt Peterburgu imati "ozbiljne razgovore". 

Predsjednik Rusije je ranije ocijenio da samit G-20 predstavlja "dobar teren" za razmatranje krize u Siriji. Mada je rekao da samit "nije zamjena" za Savjet bezbjednosti UN, Putin je dodao da i tu priliku treba iskoristiti za razmatranje situacije u Siriji. 

U međuvremenu, američki državni sekretar Džon Keri izjavio je kako podaci američkih obavještajnih službi dokazuju da je vlada sirijskog predsjednika Bašara al Asada odgovorna za hemijski napad izvršen 21. avgusta u predgrađima Damaska, u kojem je poginulo više od 1000 ljudi. 

Keri i ministar odbrane Čak Hejgel pojavili su se u utorak uveče pred Komitetom Senata za spoljne poslove, nakon što je administracija američkog predsjednika Baraka Obame lobirala u Kongresu da odobri vojnu akciju u Siriji kao odgovor na hemijski napad. 

“Predsjednik je bio jasan da bi naši vojni ciljevi u Siriji bili usmjereni ka tome umanje mogućnost režima Bašara el Asada da izvodi takve napade i odvrati ga od buduće upotrebe hemijskog oružja. Ministarstvo odbrane je razvilo vojne opcije da se ti ciljevi ostvare i pozicionirali smo se u regionu kako bi misija bila uspješno izvedena. Vjerujemo da ih možemo postići vojnom akcijom koja bi bila ograničenog trajanja i opsega“, rekao je sekretar odbrane Hejgel, dok je državni sekretar Keri poručio da „svijet gleda“ da li će SAD odgovoriti na „napad na savjest“, izvršen očiglednom upotrebom hemijskog oružja ili će stajati po strani. 

“Ovdje smo zbog brojnih upozorenja predsjednika Amerike, Kongresa, naših prijatelja iz cijelog svijeta, pa čak i Rusije i Irana... Asadov režim, i samo i neporecivo Asadov režim, izveo je nečuven hemijski napad protiv svojih građana. Ovdje smo jer su diktator i njegovo porodično preduzeće, u svojoj požudi da se održe na vlasti, bili spremni da zaraze vazduh u Damasku otrovom koji je pobio nevine majke i očeve i stotine njihove djece. Životi svih njih ugušeni su gasom“, rekao je Keri. 

Keri je priznao da postoje zabrinutosti zbog pogrešnih obavještajnih podataka o naoružanju za masovno uništenje u Iraku pred invaziju 2003. godine, ali je članovima komiteta naglasio da su ovoga puta obavještajne agencije pomno obradile informacije iz Sirije, javio je CNN. 

Izlaganje je nakratko prekinula jedna od aktivistkinja antiratne grupacije "Kod pink", koja je uzvikivala da "američki narod ne želi intervenciju", ali su je iz prostorije izveli policajci. 

Nešto ranije su lideri obje strane u Predstavničkom domu nakon sastanka u Bijeloj kući izrazili podršku Obaminom pozivu za udare na Siriju. 

Predsjedavajući američkog Predstavničkog doma Džon Boner, koji je republikanac, rekao je da samo SAD imaju "sposobnost i kapacitet" da odgovore na sirijski gasni napad. 

"Upotreba hemijskog naoružanja je varvarski čin. Jasno mi je da UN nisu u stanju da djeluju, a ni NATO to najvjerovatnije neće učiniti", istakao je Boner. 

Lider demokrata u Predstavničkom domu Nensi Pelosi dodala je da Vašington mora da odgovori na postupke koji su izvan kruga ljudskog ponašanja. 

Američki predsjednik Barack Obama je od predstavnika demokrata i republikanaca u Bijeloj kući zatražio podršku za ograničenu vojnu akciju u Siriji. 

"Ključno će biti da pojasnim američkom narodu. Plan je uradilo zapovjedništvo vojske i ona će biti odgovarajuća i ograničena. Ne uključuje prisutnost vojnika na terenu. Ovo nije slučaj Iraka ili Afganistana. Ovom akcijom se poručuje Asadovom režimu, ali i drugim zemljama koje žele u pitanje dovesti neke međunarodne norme, da će biti posljedica," kazao je Obama nakon sastanka. 

Obama je kazao da predlaže ograničenu akciju koja će smanjiti sposobnost režima Bašara al Asada za korištenje hemijskog oružja. 

SAD, uz NATO i još nekoliko drugih zemalja, okrivljuje Asadove snage za hemijski napad u kojem je, prema tvrdnjama Vašingtona ubijeno više od 1.000 ljudi. 

Sirija negira optužbe i optužuje pobunjenike za upotrebu hemijskog oružja. Paralelno, sirijski predsjednik Bašar al Asad je preko francuskog dnevnika "Le Figaro "poručio da bi zapadna intervencija mogla gurnuti cijelu regiju u haos. Osim toga je izjavio kako će se Francuska suočiti "s posljedicama " ako bude učestvovala u vojnoj akciji .

(RSE)