Tačan uzrok za sada nije poznat, ali stručnjaci kompanije koja upravlja Fukušimom "Tepko" smatraju da to mogu biti isparenja od skupljene kišnice i da nije opasno, ali ne mogu da razjasne zašto se od jula ove godine para povremeno pojavljuje.
Prema riječima predstavnika kompanije, promjene radijacionog fona u atmosferi u blizini centrale nisu registrovane.
Kompanija je juče javila da je radioaktivnost oko cisterni sa radioaktivnom vodom u oštećenoj nuklearnoj elektrani u srijedu dostigla do sada najveći nivo od 97.000 bekerela po litru, u odnosu na 64.000 bekerela koliko je izmereno dan ranije.
"Tepko" je prošlog mjeseca saopštio da vjeruje da su podzemne vode uglavnom zagađene betonom i čelikom, ali je nedavno objelodanio da nivo tricijuma u morskoj vodi u blizini kompleksa havarisane elektrane raste od maja i da je u jednom trenutku dostigao rekordnu visinu u posljednje dvije godine.
Veliko povećanje nivoa tricijuma u vodi po mišljenju stručnjaka svjedoči o tome da je kontaminirana voda doboko pronikla u tlo i da se miješa sa podzemnim vodama.
Havariju "Fukušime" izazvali su zemljotres i naknadni cunami od 11. marta 2011. godine koji je potopio četiri od šest reaktora, što je bila najveća katastrofa nuklearnog reaktora od Ccernobilja 1986. godine.
Tepko skladišti visokokontaminiranu vodu u stotinama velikih cisterni, ali je nedavno saopšteno da je iz jednog procurelo 300 tona, i veruje se da je dio završio u obližnjem Tihom okeanu.
(B92)