- Kako bismo rekli mi u Podgorici - Ko o čemu: vojnik o skraćenju, neko o poštenju, a Milojko o bankrotu. Poslije njegovih najava o banrotu u junu, imamo 300 miliona u trezoru bez tekućih priliva koji su iznad planova. Pokušava da prepadne domaću i stranu javnost činjenicama koje su netačne i nijesu utemeljene - kazao je Damjanović.
On je, u Jutarnjem programu TVCG, istakao da na današnji dan u državnom trezoru ima 166,5 miliona eura, dodajući da tu nijesu uključeni depoziti po osnovu plata i po osnovu hedžing transakcije.
- Sa tim suma dostiže oko 300 miliona. Kasa je nikad punija, državni prihodi 10 odsto veći od plana, a sve obaveze se isplaćuju redovno. U julu je rata za Exim banku koja je spremna, nema mjesta panici. Malo optimizma nije na odmet, pa ni bivšem ministru Spajiću - rekao je Damjanović.
Ukidanje doprinosa za Fond PIO neozbiljna priča
Govoreći o ukidanju doprinosa za Fond PIO, ministar je naglasio da bi se time povećao PDV i ugrozile penzije.
- On je rekao da će se taj manjak nadoknaditi iz poreza. Ako bi se ekonomska logika vodila time, najbolje bi bilo da se zadužimo 2 milijarde eura i povećamo duplo penzije i plate i sve se vrati u budžet - naveo je Damjanović.
Kazao je da treba težiti tome da se smanjuju doprinosi.
- Međutim, jednokratatnim ukidanjem doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje koji su ustavna kategorija, osim što bi ugrozilo status sadašnjih i budućih penzionera, dovelo bi do manjka od 470 miliona eura u budžetu. To neko mora da nadoknadi - ističe on.
Objašnjava da postoje dva scenarija.
- Ta se sredstva mogu obezbijediti na dva načina: zaduženjem u nivou 900 miliona eura obveznica, milijardu i po i koliko god bude trebalo i povećanjem poreza, odnosno PDV-a. Ne postoje drugi indirektni porezi sem PDV i akcize koji se mogu povećavati - podvukao je on.
Smatar da bi se na taj način automatski generisao rast cijena i inflacija.
"Prekid hedžinga bio najodgovorniji potez"
Kada je riječ o prekidu hedžing aranžmana, on je kazao da je ugovorom predviđeno da se nakon dvije godine preispita i da se tada može nastaviti ili prekinuti.
Podsjeća da je hedžing sklopljen u trenutku kada su finansije bile stabilne, međutim, nakon globalnih dešavanja, kao što je rat u Ukrajini i skoka cijena ergenata i hrane, u razgovoru sa istim bankama koje su učestvovale u hedžingu definisano je da su rizici izuzetno veliki da se aranžman produžava.
- Hedžig je razmotren, poštovana je ugovorna obaveza, prekinut je, prihodovano je to što je prihodovano, taj dio novca se nalazi u trezoru i on je manji u odnosu na ovo što država ima kao depozite - kaže Damjanović.
Navodi da je neistina da smo mogli povući 170 miliona da smo prekinuli hedžing krajem prošle godine.
- Prekid prije ugovorenog roka izazvao bi dodatne troškove i da je prekinut kad god tak što kao kalimero plače, pitao bi zašto smo prekinuli - rekao je ministar.
Tvrdi da je ovo bio najodgovorniji odnos prema državnim finansijama i bankama.
- Valutnog rizika trenutno nema, on je isti kao kada je ugovor sklopljen. Kredit je sada definisan u realnom odnosu valuta, eura i dolara, vidjećemo kako će se sada on kretati, to niko ne može da zna - poručio je Damjanović i dodao da se može sačekati da se situacija na globalnom tržištu stabilizuje, pa se može razmotriti nastavak aranžmana.
Ministar je izrazio očekivanje da tehnički dio rebalansa bude usvojen i kada se nova Vlada formira.
Komentari