"Kao vlada, mi smo spremni na eventualnu mirovnu konferenciju Ženeva 2, ali ne možemo da odlučimo ko će voditi našu delegaciju dok ne budemo znali "kontekst i kriterijume" na kojima će se bazirati konferencija", kaže Asad.
Mnoge evropske zemlje su usvojile američku praksu u odnosima sa drugim zemljama - kada imaju neki problem ili se ne slažu sa nekim prekidaju svaku vrstu odnosa, navodi sirijski predsjednik.
Ako su pobunjenici naoružani "onda oni nijesu opozicija, već teroristi", dakle "mi ne možemo da razgovaramo sa teroristima, sa Al Kaidom i njihovim saveznicima, sa onima koji traže oružanu intervenciju u Siriji", smatra on.
"Ako bi se oni odrekli oružja onda smo spremni da razgovaramo sa njima", rekao je Asad.
Savjet bezbjednosti UN usvojio je jednoglasno u petak rezoluciju o uništavanju sirijskog hemijskog oružja, ali se njom ne predviđaju automatske kaznene mjere protiv vlade sirijskog predsjednika Bašara Asada ako ne bude poštovao rezoluciju.
Petnaest članica SB UN glasale su za rezoluciju jednoglasno poslije višenedjeljne intenzivne diplomatske aktivnosti između Rusije i SAD.