Japan i SAD jačaju vojni savez
Ilustracija

Zbog vojne moći Kine i nuklearnog programa Sjeverna Koreje

Japan i SAD jačaju vojni savez

Zbog vojne moći Kine, ali i 'nepredvidljivosti' nuklearnog programa Sjeverne Koreje, SAD i Japan jačaju vojne odnose.

Američki ministri vanjskih poslova i odbrane, Džon Keri i Čak Hejgel, razgovarali su s japanskim kolegama o snažnijem vojnom savezu, koji je, u kontekstu napetosti u azijskopacifičkom poručju, za Vašington vrlo važan i koji je postao jedan od američkih vanjskopolitičkih prioriteta prenosi Al DŽazira.

Nakon polaganja vijenca na nacionalnom groblju, u znak sjećanja na japanske vojnike i civile poginule u Drugom svjetskom ratu, Keri i Hejgel su se prvi put sastali s Fumiom Kišidom i Icunorijem Onoderom na japanskome tlu.

U središtu razgovora su sigurnost u toj regiji, s obzirom na jačanje vojne moći Kine, posebno njene mornarice, te nepredvidivost Sjeverne Koreje u vezi s nuklearnim pitanjima.

Za Kerija sastanak u Tokiju predstavlja "temelj odnosa između SAD-a i Japana , ali i regije na području sigurnosti u narednih 15 do 20 godina".

Jača uloga Japana

Dvije strane su saglasne da bi Japan trebao "pojačati svoju ulogu" u tom savezu, a SAD će u prvo vrijeme, počevši od proljeća 2014. godine, u Japanu rasporediti izvidničke bespilotne letjelice Global Hawks.

"Dvije ili tri izvidničke letjelice za velike nadmorske visine biće stacionirane u američkoj bazi u Japanu", kazao je američki zvaničnik koji je želio ostati neimenovan.

Bespilotne letjelice će u Japan biti dopremljene iz američke baze na Guamu u zapadnom Pacifiku.

Ministri dvije zemlje potpisali su i protokol o uslovima preseljenja dijela američkih marinaca s ostrva Okinave na Guam.

Američka vojna prisutnost na Okinavi, gdje je stacionirana gotovo polovina od blizu 50.000 američkih vojnika u Japanu, godinama je uzrok napetosti između dvije zemlje.

Protokolom bi Japan u preseljenju i izgradnji infrastrukture na Guamu trebao sudjelovati sa blizu 3,1 milijardom dolara, dok je cijela operacija procijenjena na 8,6 milijardi dolara.