EU mora bolje prihvatati sirijske izbjeglice
Sirijske izbjeglice

Zahtjevi Sirijaca za azil rastu

EU mora bolje prihvatati sirijske izbjeglice

Evropski parlament od zemalja EU traži da prihvate sirijske izbjeglice i jamče im pristup azilantskim procedurama.

Evropske zemlje moraju prihvatiti sirijske izbjeglice i jamčiti im "pravedan pristup azilantskim procedurama", zatražio je u četvrtak Evropski parlament. 

"Evropska unija i njene države članice moraju jamčiti siguran ulazak u Uniju sirijskim izbjeglicama, kao i pravedan pristup azilantskim procedurama", izjavili su poslanici Komisije za civilne slobode u saopšenju.

Ovo osjetljivo pitanje prihvata izbjeglica preispitaće evropski ministri unutarnjih poslova na sjednici u ponedjeljak i utorak u Luksemburgu. 

Visoko povjerenstvo Ujedinjenih naroda za izbjeglice (UNHCR) zatražilo je od EU-a da prihvati 12.000 izbjeglica. U ovom stadiju, "ovaj zahtjev izgleda da je pokriven", izjavio je u četvrtak Michele Cercone, portparol sekretarke za unutrašnje poslove Cecilie Malmstroem. 

Europoslanici žele da EU organizuje "humanitarnu konferenciju" kako bi se "razmotrilo kada i kako bi države članice mogle djelovati da pruže više zaštite Siriji"

Zahtjevi Sirijaca za azil nastavili su da rastu ove godine da bi dostigli 52.037 u EU, Švicarskoj i Norveškoj od početka sukoba u 2011. godini. Njemačka sa 14.842 i Švicarska sa 14.083 zahtjeva za azil zaprimile su 59 posto zahtjeva, prema podacima koje su iznijeli europoslanici. 

Tortura nad zatvorenicima 

Sirijska Vlada nezakonito drži više desetina hiljada oponenata režima i provodi torturu nad velikim brojem njih u pritvoru, objavila je međunarodna organizacija za zaštitu ljudskih prava Human Rights Watch (HRW). 

HRW je naveo da se među osobama koje je uhapsio režim predsjednika Bashara al-Assada nalaze ljekari koji su liječili ranjene demonstrante, poslovni ljudi koji su prikupljali novac za raseljene Sirijce i čak softverske programere koji su radili s novinarima.

Kriza u Siriji počela je u martu 2011. godine kao mirni protest protiv Assadovog režima, ali se kasnije pretvorila u građanski rat, u kojem je do sada ubijeno više od 100.000 ljudi.

Mogući sastanak 

Ruski predsjednik Vladimir Putin i američki predsjednik Barack Obama mogli bi, na marginama samita Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje, koji će iduće sedmice biti održan na Baliju, razgovarati o sirijskoj krizi, rekao je u četvrtak savjetnik ruskog predsjednika za vanjsku politiku Jurij Ušakov. 

"Bilo bi logično da se Putin sastane s Obamom na Baliju, s obzirom na dosadašnji angažman na sirijskom pitanju", kazao je on, dodavši da su američki i ruski zvaničnici raspravljali o mogućem sastanku tokom samita APEC-a, te da bi Putin iz Moskve na Bali trebao otputovati u nedjelju. 

Rusija, glavni Assadov saveznik i SAD odavno se ne slažu u pogledu sukoba u Siriji. 

Međutim, dvije zemlje, obje stalne članice Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda, prošli mjesec su se usaglasile u vezi s planom koji se odnosi na sirijsku Vladu, a riječ je o predaji sirijskoga hemijskog oružja, pa su se angažovale na organizaciji međunarodne mirovne konferencije. 

Obama i Putin o Siriji su kratko razgovarali i na samitu G20 održanom u Sankt Peterburgu 5. i 6. septembra. 

Poziv na povlačenje 

Šest najsnažnijih pobunjeničkih grupa u Siriji pozvalo je u četvrtak u zajedničkom saopštenju borce Islamske države Irak i Levant, povezane s Al-Kaidom, da se povuku iz grada Azaza na sjeveru i iz provincije Homs.

To je do sada najoštrije upozorenje IDIL-u, čiji borci pokušavaju zauzeti oblasti koje kontroliraju sirijske opozicione snage. 

IDIL je grad Azaz, koji se nalazi na granici s Turskom, osvojio 18. septembra, poslije više sati ogorčene borbe protiv grupe "Sjeverna oluja".

Zbog borbi su turske vlasti zatvorile granični prelaz Bab al-Salameh, vitalni koridor pobunjenika i civila u dijelovima koje kontrolira opozicija.

Poziv je upućen usred novih sukoba pripadnika IDIL-a i pobunjenika "Sjeverne oluje"

Nekoliko sati prije objavljivanja saopštenja stotine boraca IDIL-a napredovali su ka graničnom prelazu kod Azaza. 

'Hitan prekid vatre' 

Svih šest grupa pobunjenika pozivaju na "hitan prekid vatre" između IDIL-a i "Sjeverne oluje", a "braću u IDIL" da povuku hitno borce i vozila u štabove. 

U saopštenju se pozivaju te grupe da na islamskom sudu u Halepu riješe razlike koje među njima postoje. 

Saopštenje su potpisale grupe koje se bore protiv snaga lojalnih Assadu: Ahrar al-Sham, Liwa al-Tawhid, Jaish al-Islam, Suqur al-Sham, brigade Furqan i Liwa al-Haq. 

Potpisnici ne priznaju glavnu opozicionu Sirijsku nacionalnu koaliciju, niti bilo koju grupu izvan Sirije. 

U međuvremenu, u centralnoj Siriji iz Rastana u provinciji Homs pobunjeničko Vojno vijeće, u kojem je nekoliko pobunjeničkih grupa, izdalo je svoje saopštenje, pozivajući IDIL da se povuče sa sjevera i nemirne provincije.

Tenk se pokušava probiti do onesposobljenih tenkova, da bi ih izvukao

(AlJazeera)