Savjet čuvara islamske revolucije, tijelo koje čine sveštenici i pravnici, još se nije izjasnilo o kontroverznom zakonu. Prema sadašnjem zakonu, u Iranu je djevojčicama starim 13 godina dopušteno da se udaju, ali samo uz odobrenje oca, dok dječaci mogu da se žene kada napune 15 godina. U izuzetnim slučajevima i djevojčice mlađe od 13 godina mogu da se udaju, ali uz odobrenje suda. Po sadašnjem zakonu, vjenčavanje sa usvojenom djecom je zabranjeno.
Iranski internet sajt „Tabnak” prenio je da se u 2010. godini čak 42.000 djece starosti između 10 i 14 godina vjenčalo u Iranu.
„Ovo je legalizacija pedofilije. Vjenčavanje sa usvojenom djecom nije dio iranske kulture. U Iranu postoji incest kao i u svim državama na svijetu, ali ovaj zakon predstavlja kriminal”, rekla je Šadi Sadr, advokat iz organizacije „Pravda za Iran”, čije je sjedište u Londonu.
Kontroverzni zakon predstavlja veliko razočaranje nakon što je na predsjedničkim izborima u Iranu pobijedio modernista Hasan Rohani. On je u avgustu naslijedio konzervativnog Mahmuda Ahmadinežada. Rohani je izazvao veliku pažnju javnosti kada je pristao da razgovara telefonom sa Barakom Odamom, predsjednikom SAD. To je prvi znak otopljavanja odnosa između dvije zemlje još od revolucije 1979. Rohanija su konzervativci gađali cipelama po povratku u zemlju sa zasijedanja Generalne skupštine UN-a.