Bez obzira da li nam nedostaje vremena ili jednostavno nismo tip osobe koja redovno doručkuje, uobičajeno je da pijemo kafu na prazan stomak – za koju smo vjerovatno čuli da je loša za naša cijreva.
Međutim, dobra vijest je da ispijanje kafe na prazan stomak nije samo po sebi loše za nas, a naši stomaci se obično mogu prilagoditi da bi se zaštitili. Ali to može izazvati određenu nelagodnost.
“Postoje mnoge prednosti u vezi sa konzumiranjem kafe kada je u pitanju gastrointestinalni trakt. Ovaj napitak je ‘ozloglašen’ zbog kofeina koji sadrži i zbog toga što sada ima mnogo šećera, ali se koristi u medicini vjekovima“, rekao je gastroenterolog dr Sunana Sohi za “HuffPost“.
Kofein povećava kiselost u želucu
Dr Sohi objašnjava da kafa utiče na nivo želudačne kiseline na više načina. Kao rezultat toga, neki ljudi mogu da se suoče sa problemima kao što je dispepsija, koja je u osnovi poremećaj varenja, koji se lako može riješiti izbjegavanjem kofeina ili, možda, uživanjem u šoljici kafe uz neku hranu.
Gastroenterolog dr Suprija Rao navodi da kofein stimuliše proizvodnju hormona gastrina, koji je odgovoran za proizvodnju želudačne kiseline. Iako ovo jedinjenje pomaže u pokretanju procesa varenja, ono takođe povećava kiselost u želucu. Pored toga, fenoli, jedinjenja koja se nalaze u kafi, takođe doprinose nivou kiselosti u crjevima.
“Kafa ima pH oko pet, dok naša želudačna kiselina ima pH oko dva, što čini želudačnu kiselinu još kiselijom“, objašnjava dr Rao. Kao rezultat toga, naš stomak bi trebalo da bude u stanju da podnese kiselost izazvanu ispijanjem kafe.
Previše kiselosti nije nužno problem
Ipak, sve zavisi od pacijenta, kaže dr Sohi.
“Sve što jedete izaziva proizvodnju želudačne kiseline. Dakle, ako se osjećate naduto ili imate bol u gornjem dijelu stomaka i mučninu nakon što popijete kafu na prazan stomak, to vjerovatno znači da imate problem sa tim“, rekla je ona.
Dr Rao se slaže da problem nije nužno prevelika kiselost, jer stomak to može da podnese i zapravo ima mnogo sluzi da ga zaštiti. Više je da vaš jednjak ne može da izdrži takvu vrstu oštećenja kiseline. Ništa opasno ne može da vam se dogodi, ali se možete osjećati neprijatno“.
Konzumiranje kafe na prazan stomak povećava proizvodnju želudačne kiseline. Veći nivoi tečnosti ne izazivaju probleme za mnoge ljude, ali mogu izazvati nelagodnost za neke. Ako spadate u drugu grupu pojedinaca, ali ne možete da se odvojite od ovog napitka sa kofeinom, pokušajte da ga popijete nakon obroka, prenosi Index.hr.
Komentari