Oslobođen Libijski premijer
Ali Zejdan

Otmica imala za cilj ostavku

Oslobođen Libijski premijer

Libijski premijer Ali Zejdan, koga je jutros otela naoružana grupa navodeći da je u pitanju "hapšenje", oslobođen je, prenosi "Gardijan".

On je iz hotela u kome stanuje odveden na nepoznatu lokaciju, a državna televizija je objavila da "vraćen u svoju kancelariju pod oružanom pratnjom".

Nakon što je demantovao da je u pitanju bilo hapšenje, Zejdan je rekao da je "sasvim dobro" i da "neće podnijeti ostavku iako je ova otmica to imala za cilj".

Ali Zejdan je odveden u zoru iz hotela Korintija u Tripoliju, kada su svjetske agencije i državna televizija javile da je u pitanju kidnapovanje, a pojedini izvori da je u pitanju hapšenje po nalogu državnog tužioca.

"Šefa prelazne vlade, Ali Zejdana, na nepoznato mjesto i iz nepoznatih razloga, odvela je grupa ljudi" za koju se vjeruje da su nekadašnji pobunjenici, navodi se u tom vlade.

Obezbjeđenje hotela iz kog je odveden libijski premijer kazalo je da je sve izgledalo kao hapšenje.

Brigada za borbu protiv kriminala, nekadašnja pobunjenička grupa, koja se u principu nalazi pod nadležnošću ministarstava odbrane i unutrašnjih poslova, saopštila je da drži šefa vlade Alija Zejdana i dodala da će se prema njemu dobro postupati, javila je libijska novinska agencija LANA.

Prema poslednjim informacijama, oni tvrde da su to učinili zbog uloge libijske vlade i pomaganja Americi da se nedavno uhapsi jedan od lidera Al- Kaide.

"Njegovo hapšenje (Ali Zejdana) dolazi nakon izjave Džona Kerija (državnog sekretara SAD) o hapšenju Abu Anala al-Libija, odnosno nakon što je on rekao da je libijska vlda znala za tu operaciju", rekao je portparol te grupe.

Ta grupa, koja spada pod nadležnost ministarstava odbrane i unutrašnjih poslova, navela je na Fejsbuku da je uhapsila Zejdana na zahtjev tužilaštva.

"Premijer je uhapšen na osnovu libijskog krivičnog zakona, a posle instrukcija javnog tužioca. On je uhapšen zbog zločina i štete koju je nanio državi i njenoj bezbjednosti", navedeno je u saopštenju.

Libijska vlada je na svom Fejsbuk profilu saopštila da ministri "nisu obavešteni da je premijeru ukinut imunitet niti da je izdat nalog da on bude uhapšen".

Podsjetimo, prije pet dana američki komandosi izveli su akciju na ulicama Tripolija i uhvatila Abu Anala al-Libija koji je tražen zbog bombaških napada 1998. godine na američke ambasade na istoku Afrike.

Vlada je saopštila da su se u potragu za premijerom uključile najviše libijske institucije i pozvala je građane da ostanu mirni.

Posle akcije američkih komandosa u subotu, libijska vlada se našla pod udarom kritike, posebno nekih bivših pobunjeničkih grupa iz revolta 2011. godine u kojem je svrgnut libijski vođa Moamer Gadafi.

Otmicu premijera Libije danas su medju prvima osudili NATO i Britaniija.

Generalni sekretar NATO Anders Fog Rasmusen zatražio je na konferenciji za novinare momentalno oslobadjanje premijera.

"Pratim razvoj situacija s velikom zabrinutošću", rekao je on i dodao da je u ovom trenutku obnove Libije veoma bitno da u zemlji postoji stabilnost i vladavina zakona.

Britanija i Francuska su predvodile stvaranje NATO zone zabrane letjenja u Libiji 2011. godine, u početku narodne, ali haotične pobune kojom je na kraju smijenjen libijski vodja Moamer Gadafi, podsjetio je Rojters.

Britanski državni sekretar Vilijam Hejg osudio je današnju otmicu premijera u Tripoliju i zatražio njegovo momentalno oslobadjanje.

"Naš ambasador je u kontaktu s ostalim članovima prelazne vlade. Ključno je da se održi proces političke tranzicije u zemlji", rekao je on.