GLOBALNA sigurnost izložena je riziku - alarmantna je poruka sa raznih strana svijeta upućena, uz prekore, Americi.
Nedjelju dana uoči 17. oktobra, kada bi, ukoliko se u Vašingtonu ne prekine budžetska blokada, najveća svetska privreda mogla da bankrotira, temperatura na svetskim tržištima raste. Neuspjeh dogovora između demokrata i republikanaca na Kapitol hilu oko podizanja „plafona“ zaduživanja sa sadašnjih 16,7 biliona dolara, značio bi, tvrde eksperti, početak svetskog finansijskog cunamija.
U kritikama prednjači druga najveća svetska ekonomija, Kina, „spojenim sudovima“ povezana sa SAD kao njen najveći kreditor. Peking je u julu držao 1,277 biliona dolara vrijedne američke obveznice, pa ton u prijestonici najmnogoljudnije zemlje od intenzivnih poziva lidera Vašingtonu da postigne dogovor oko budžeta, prerasta u sve otvoreniji prekor.
Kineski državni mediji pozivaju zakonodavce SAD da prekinu „fabrikovanu krizu“. List „Čajna dejli“ piše da je pet godina poslije globalne finansijske krize žalosno što SAD dovode u pitanje globalni oporavak svojim političkim čarkama:
- Začuđujući neuspjeh američkog Kongresa da nacionalne potrebe stavi ispred političkih interesa izazvao je strahovanje među investitorima i vladama širom svijeta, pa je počelo da se razmišlja o nezamislivom - navodi list.
Na trodnevnom seminaru u Bahreinu, koji je organizovao Međunarodni institut za strateške studije o finansijskim strestovima, globalnoj vojnoj ravnoteži i regionalnoj bezbjednosti, zaključeno je da SAD, ako ne budu riješile domaće fiskalne probleme, neće biti u stanju da zadrže primat u globalnoj bezbjednosti. MMF već je snizio prognozu svjetskog privrednog rasta za 2013. i 2014, navodeći kao prvi razlog političku krizu u SAD i usporenu ekonomiju Kine, prenose "Novosti".