Japan je rasporedio borbene avione tokom 48 sati kao odgovor na letove četiri kineske vojne letjelice iznad međunarodnih voda oko arhipelaga Okinava, blizu polustrva na koje pravo polažu Tokio i Peking.
Avioni su raspoređeni u petak i subotu dok su kineski avioni letjeli između glavnog ostrva u arhipelagu Okinave i ostrva Mijako.
Kineski avioni letjeli su između Istočnog kineskog mora i Tihog okeana, tamo i natrag, ali nisu ušli u japanski teritorijalni prostor.
Japansko Ministarstvo obrane nije bilo dostupno za neposredne komentare.
Odnosi Tokija i Pekinga napeti su od septembra 2012. godine zbog teritorijalnih razmjerica oko malog arhipelaga u Istočnom kineskom moru, pod upravom Japana s imenom Senkaku, na koje pravo polaže Peking pod imenom Diaoju.
Abe najavio odlučniju politiku
Japanski premijer Shinzo Abe prethodno je potvrdio kako druge azijske zemlje žele da Japan preuzme jaču ulogu kako bi se mogao suprotstaviti sve većoj moći Kine, uz napomenu kako "postoji zabrinutost da Kina radije pokušava prisilno promijeniti status quo, nego da to čini vladavinom zakona".
U razgovoru za američki list Wall Street Journal, on je priznao kako je shvatio da se "od Japana očekuje da preuzme vodeću ulogu u azijsko-pacifičkoj regiji, ne samo u ekonomskom sektoru, već i sigurnosti".
"Japan je spreman suprotstaviti se Kini odluči li ona silom braniti svoje interese", izjavio je Abe.
Ipak, nije precizirao koje bi zemlje željele da se Tokio suprostavi Kini.
Upozorenja iz Kine
Abe je dao intervju samo nekoliko dana nakon što je odobrio planove za obranu, prema kojima bi bile obarane bespilotne letjelice koje ignorišu upozorenja da napuste japanski vazdušni prostor.
"Ukoliko Japan pribjegne sprovođenju mjera, poput obaranja letjelice, to za nas znači ozbiljnu provokaciju i čin rata. Preuzet ćemo odlučnu akciju da uzvratimo, uz posljedice za stranu koja je prouzrokovala neprilike", odgovorio je portparol kineskog Ministarstva obrane Geng Yansheng.
Drugo sporno pitanje između dvije zemalje je spor oko skupine ostrva u Istočnom kineskom moru, a koja su pod kontrolom Tokija i na koje pravo polaže i Peking.
Odnosi između Kine i Japana su zategnuti u proteklih nekoliko godina.
(AlJazeera)