Hiljade dokumenata objelodanjenih od strane bivšeg NSA službenika Edvarda Snoudena prikazuju ogroman domet američkih nadzornih aktivnosti.
Međutim, Snoudenovi NSA dokumenti, objavljeni nedavno u Gardijanu, Der Špigelu i drugim publikacijama, takođe opisuju i špijuniranje stranih lidera, što sada komplikuje američku diplomatiju, a to potvrđuje i Obamina administracija.
Liza Monako, Obamina savjetnica za unutrašnju bezbjednost i borbu protiv terorizma, rekala je u kolumni objavljenoj u najtiražnijem američkom dnevniku JuEsEj Tudej (USA Today) da je predsjednik naredio reviziju nadzornih programa „koja se odnosi i na naše strane partnere. Želimo da potvrdimo da prikupljamo informacije jer su nam potrebne, a ne samo zato što to možemo da radimo."
Nije baš najjasnije koje će se promjene desiti nakon ove revizije, pa čak ni da li će one biti dostupne javnosti. A, na kraju krajeva, ovi programi su tajni.
Američki ambasadori u Evropi i Latinskoj Americi su pozvani od strane zemalja domaćina da budu kritički nastrojeni u pogledu špijunskih otkrića.
U petak su evropski lideri završili samit EU u Briselu sa oštrim upozorenjem Sjedinjenim Državama o špijunskim aktivnostima: „Nedostatak povjerenja može narušiti neophodnu saradnju.”
Francuski predsjednik Fransoa Oland, njemačka kancelarka Angela Merkel i premijer V. Britanije Dejvid Kameron
Lideri EU nijesu pominjali suzbijanje bilo kakvih špijunskih aktivnosti usmjerenih ka SAD ili drugdje u svijetu.
Među liderima u evropskom reagovanju je i Angela Merkel, koja je u pregovorima o formiranju koalicione vlade nakon izbora.
Merkelova je pozvala Obamu i podigla osjetljivost Njemaca u vezi sa špijuniranjem vlade.
Portparol Bijele kuće Džej Karni rekao je novinarima da SAD razumije tu osjetljivost, ali je isto tako branio ove aktivnosti.
„Tamo postoje realne prijetnje protiv američkog naroda i protiv naših saveznika, uključujući Njemačku, a takođe uključujući i saveznike širom Evrope i svijeta", rekao je.
Špijunska aktivnost je dio onoga što se očekuje u svijetu, kažu američki i strani zvaničnici.
Oni takođe navode da se godinama od američkih zvaničnika tražilo da ostave svoje laptopove i telefone kada putuju u Kinu, Rusiju i Izraela da bi osujetili očekivano špijuniranje oni su nosili specijalno oblikovane uređaje.
Bivši visoki američki zvaničnik kontraobavještajne službe tvrdi da se SAD bore sa ekonomskim špijuniranjem od strane saveznika, uključujući Francusku, Izrael i Južnu Koreju. Kina i Rusija nalaze se na vrhu spiska zemalja sa špijunskim operacijama u Sjedinjenim Američkim Državama.
Devedesetih godina bivši šef francuske špijunske službe Pjer Marion priznao je aktivnosti.
Francuska je bila među zemljama koje su pozvale svoje američke ambasadore u znak protesta protiv prijavljenih aktivnosti američke Agencije za nacionalnu bezbjednost (NSA).
Bivši meksički predsjednik Visente Foks izrazio je čuđenje što je sadašnji predsjednik njegove zemlje Enrike Pena Nieto protestvovao protiv špijuniranja od strane NSA.
„Nema ništa novo o postojanju špijuniranja od strane svake vlade na svetu, uključujući i Meksiko", rekao je.
On je takođe izjavio da je, dok je bio predsjednik, znao da ga SAD špijuniraju.
Bivši meksički predsjednik Visente Foks i bivši američki predsjednik Džordž Buš (2001.g.)
Međutim, on je takođe podsjetio da je bio i pod nadzorom meksičkih špijuna tokom njegove kampanje za predsjednika 2000. godine.
Jedan latinoamerički ambasador izjavio je CNN-u ove nedjelje da nije bio iznenađen zbog prijavljenih NSA špijunskih aktivnosti, jer se sve vlade bave špijuniranjem.
Međutim, bio je zapanjen razmjerama, koje on pripisuje novčanim i tehničkim sposobnostima SAD-a.
„Oni to rade zato što imaju te mogućnosti", kaže ambasador. „Moja zemlja to ne radi jer mi nemamo toliko novca, a nemamo ni tehnologiju."
Stjuart Bejker, bivši visoki američki zvaničnik za unutrašnju bezbjednost u Bušovoj administraciji, kaže da ogorčenje u Evropi, izgleda, ignoriše hakerisanje ogromnih razmjera koje dolazi iz Kine, a većinu tih aktivnosti, vjeruje se, sponzoriše država.
"Razlika je samo u tome što od Kineza nikada nijesu procurila dokumenta", rekao je on.
Bejker je takođe istakao da se sadašnji protesti Merkelove razlikuju od 2007. godine, kada je njemačka liderka putovala u Kinu, ubrzo nakon otkrića da su kineski hakeri infiltrirali njemačke računarske mreže.
U vijestima koje su tada izvještavale moglo se čuti samo da se Merkelova nasmiješila prilikom susreta sa kineskim liderima.
„Kada je imala šansu da preuzme neke prave komuniste zbog upada u njen kompjuter, ona je progutala svoje primedbe", rekao je Bejker .
(Izvor: CNN)