Sumnja se da je u iznudu umiješan i Zoran Ajković, ali je on uspio da umakne policiji, a za njim će biti raspisana potjernica. Kako saznajemo, žrtve iznude su bivši radnici Mirka Ajkovića.
Ajković je imao firmu “Maksum”, koja se bavila proizvodnjom tekstilne robe, u kojoj je radila oštećena porodica iz Doljevca. Oštećeni su radili u tom njegovom preduzeću kao šivači. Međutim, firma je propala, a Ajković je svoje radnike optužio za poslovni krah i zahtijevao da mu nadoknade štetu koju je procijenio na deset hiljada evra.
Kako saznajemo, više puta je sa svojim “batinašima” dolazio u kuću ove porodice u okolini Doljevca i prijetio im, da bi 2010. jednog od svojih bivših radnika pretukao. Nesrećni čovjek od straha za život ovaj napad nije prijavio, a kako saznajemo u istrazi, čak nije smio ni da se obrati ljekaru, bojeći se da će se saznati ko ga je pretukao.
Nakon neprestanog maltretiranja, a strahujući od bivšeg gazde, oštećeni su odlučili da mu isplate ono što mu nisu dužni.
- Oni su vlasnici nekoliko placeva na području Doljevca. Toliko su bili prepadnuti da su odveli Ajkovića i rekli mu da izabere onu koju želi. On je tako na ime nepostojećeg duga od 10.000 evra dobio parcelu od trideset ari vrijednu jedanaest miliona dinara, što je potrvrđeno procjenom Poreske uprave prilikom naplate poreza na prenos – kažu naši sagovornici.
Novi udar na porodicu Ajković došao je samo mjesec dana nakon što je Zoranova i Mirkova sestra Vesna osuđena na četiri godine zatvora, jer je, gazdujući diskotekom “Studio”, utajila preko milion evra. Policija je njeno hapšenje okarakterisala kao početak razotkrivanja poslova porodice Ajković, koja je novac stečen trgovinom narkoticima pokušala da opere ulaganjem u legalni biznis.
Inače, za ovu porodicu Nišlije su čule 2007. godine, jer su do tada bili manje-više bili u ilegali, pošto je Zoran boravio u Švajcarskoj, a ostatak porodice se u Nišu bavio sitnim biznisom.
Međutim, 2007. godine prodaja najvećeg ugostiteljsko preduzeća u Nišu “Nissa” privlači njihovu pažnju. Zoran Ajković i Mladen Đorđević, vlasnik trgovačkog preduzeća “Beer Commerce”, formiraju konzorcijum i 21. decembra 2007. godine na aukciji kupuju firmu čiju imovinu čine najatraktivnije kafane i lokali u Nišu. Mada je vrijednost društvenog kapitala ponuđenog na prodaju procijenjena na 197.903.000, Ajković i Đorđević preduzeće kupuju za samo 51 milion.
Na taj način ovaj konzorcijum postaje vlasnik trospratnice u najstrožem centru Niša, gdje je bila uprava “Nisse” i kafana “Union”. Kupili su i najčuveniju nišku kafanu “Stara Srbija”. “Galiju”, riblji restoran “Zlatni kotlić”, kasino “Palas”, restorane “Atina”, “Carigrad”, “Palilula”, “Gurman”, “Crveni krst”, “Naissus” i “Proleće” u Niškoj Banji. Njihova svojina postaju i mesare, magacini, lokal “Jagoda” , takođe u centru Niša, kao i zemljište u okolini grada.
Porodica Ajković djelatnost širi i na zabavne sadržaje, pa otvara diskoteku “Studio”, kojom upravlja sestra Mirka i Zorana Vesna Ajković, nedavno osuđena na četiri godine zatvora zbog utaje milion evra.
Vlasnik “Beer Commerca” zatim otvara veći broj prodavnica u kojima se roba prodavala po diskontnim cijenama i koje su zbog toga bile veoma popularne. Međutim, prije desetak dana, diskonti se zatvaraju, a osoblje dobija otkaze. Iako nema zvaničnih informacija o razlozima propasti ovog veoma popularnog trgovačkog lanca, sumnja se da je tome doprinijela najava policije da će sve djelatnosti Đorđevića i Ajkovića biti preispitane, uključujući i privatizaciju “Nisse”.