Kina, jedina zemlja koja sistemski koristi organe pogubljenih zatvorenika pri operativnim zahvatima transplantacije, planira prestati s tom kontroverznom praksom do polovine iduće godine, rekao je u subotu visoki službenik Ministarstva zdravstva Huang Jiefu.
Do polovine 2014. od svih će se bolnica koje imaju dozvolu za presađivanje ljudskih organa zatražiti da prestanu koristiti organe pogubljenih zatvorenika.
U tu svrhu će moći upotrijebiti samo dobrovoljno donirane organe, evidentirane u nacionalnom donorskom sistemu koji je u Kini još u povojima, kazao je Jiefu, prenosi Al Jazeera.
Duge liste čekanja
Zaliha ljudskih organa u Kini ne zadovoljava potrebe zdravstva, djelomično i zbog tradicionalnog vjerovanja prema kojem tijela moraju biti pokopana ili kremirana neoskrnavljena.
Na listi čekanja za transplantaciju nekog organa svake se godine u toj zemlji nađu se imena oko 300.000 pacijenata, a tek na svakom tridesetom pacijentu presađivanje potrebnog organa se i realizira.
Zbog premalog broja potencijalnih organa za donaciju u Kini je procvala ilegalna trgovina ljudskim organima, a 2007. Vlada je zabranila presađivanja sa živih donora, osim u slučaju bračnih parova, rodbine u krvnom srodstvu i u slučaju usvojenih članova porodica.
Huang, kirurg koji se usavršavao u Australiji, tvrdi da problem crnog tržišta organa nije nešto što će Kina moći jednostavno riješiti.
"Ilegalna trgovina ljudskim organima bit će neizbježna pojava u kineskom društvu još dugi niz godina. Jedan od razloga je velika potražnja za organima. I dok god postoji tako veliki jaz između 'potražnje' i 'ponude', ilegalna trgovina ljudskim organima neće tek tako nestati, ali Vlada je odlučna u namjeri da nastavi s borbom protiv ovog fenomena", rekao je on za Reuters.
Pravna nedorečenost
"Korištenje organa pogubljenih zatvorenika u operativnom zahvatu presađivanja ne zadovoljava univerzalno prihvaćene etičke standarde. Naime, zbog toga nas međunarodna zajednica već odavno kritikuje. Ističem da je reforma sistema transplantacije ljudskih organa u Kini politička obaveza Vlade prema narodu, ali i prema svijetu. Dosad, naime, u Kini nije postojao zakon kojim bi se reguliralo korištenje organa pogubljenih zatvorenika ", objasnio je Huang.
Kineske vlasti ne običavaju objavljivati informacije o broju pogubljenih zatvorenika, ali prema procjeni Svjetske udruge za borbu protiv smrtne kazne, tokom prošle godine u kineskim je zatvorima pogubljeno oko 4.000 osoba.