Masovno špijuniraju i Njemačka, Francuska, Španija i Švedska
Špijuniranje

Ko sve špijunira po Evropi?

Masovno špijuniraju i Njemačka, Francuska, Španija i Švedska

U izvještaju "Gardijana" navodi se da su obavještajne službe evropskih zemalja zajedno vršile nadzor direktno prisluškujući komunikacije preko optičkih kablova koji prenose globalni internet saobraćaj i telefonske razgovore i kroz tajne odnose sa telekomunikacionim kompanijama, prenosi Telegraf.

Špijunske agencije Njemačke, Francuske, Španije i Švedske u posljednjih pet godina su razvile tehnike za masovno nadgledanje interneta i telefonskog saobraćaja u saradnji sa Britanijom, piše danas “Gardijan”, pozivajući se na dokumenta bivšeg američkog obavještajca Edvarda Snoudena. 

Kako prenosi AFP, ovaj izvještaj mogao bi sada da dovede u neprijatnu situaciju vlade evropskih zemalja, posebno Njemačke i Španije, koje su oštro osudile ranije izvještaje da je američka NSA špijunirala njihove građane i lidere s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel na čelu. 

Britanska obavještajna agencija Državni komunikacioni štab (GĆQ), koja blisko sarađuje s američkom Nacionalnom bezbjednosnom agencijom (NSA), imala je jednu od vodećih uloga u tome da pomogne drugim zemljama da zaobiđu zakone kojima se ograničava špijuniranje. 

U izvještaju “Gardijana” navodi se da su obavještajne službe evropskih zemalja zajedno vršile nadzor direktno prisluškujući komunikacije preko optičkih kablova, koji prenose globalni internet saobraćaj i telefonske razgovore i kroz tajne odnose sa telekomunikacionim kompanijama. 

Britanski list piše da je GĆQ u pregledu aktivnosti evropskih obavještajnih službi iz 2008. godine naveo da njemačka Federalna obavještajna služba BND prisluškuje optičke kablove i ima “veliki tehnološki potencijal i dobar pristup centralnom čvorištu interneta”, dok britanski špijuni pomažu Njemcima da promijene ili zaobiđu zakone koji ograničavaju špijuniranje. 

“Gardijan” piše i da je pohvaljena francuska Generalna direkcija za spoljnu bezbjednost (DGSE) koja je sarađivala sa Britancima u razbijanju internet šifri i došla do korisnih informacija od neimenovanih telekomunikacionih firmi. 

Pored toga, u tom izvještaju se navodi da špijuniranju doprinosi i španski Nacionalni obavještajni centar (CNI) kroz blizak odnos sa jednom neimenovanom britanskom firmom. 

Švedska je, kako “Gardijan” piše, dobila pohvalu od Britanije, jer je 2008. usvojila zakon kojim je odobreno prisluškivanje razgovora optičkim kablovima.