Snouden je koristio lozinke kolega iz NSA-e
Edvard Snouden

Curenje informacija

Snouden je koristio lozinke kolega iz NSA-e

Novo saznanje o tome kako je Edvard Snouden dolazio do tajnih podataka dovodi u pitanje nivo sigurnosti u NSA-i.

Bivši zaposlenik američke Nacionalne sigurnosne agencije (NSA) Edvard Snouden upotrijebio je korisnička imena i lozinke koje su mu nenamjerno ustupili njegovi kolege iz špijunske baze na Havajima da bi pristupio stranicama s tajnim dokumentima koje je pustio u medije.

Nekolicina zaposlenika agencije koji su svoja korisnička imena i lozinke ustupili Snoudenu poznata je, ispitana i uklonjena s dosadašnjih položaja, rekao je izvor blizak istrazi Vlade o šteti koju je prouzročilo curenje informacija.

Neadekvatne sigurnosne mjere u NSA-e

Snouden je morao uvjeriti između 20 i 25 kolega iz regionalnog operativnog centra NSA-e na Havajima da mu ustupe svoja korisnička imena i lozinke, kazavši im kako su mu potrebne za posao kompjutorskog sistem-administratora, prenosi Al Jazeera.

Ovo je posljednje u nizu saznanja koje govori u prilog neadekvatnim sigurnosnim mjerama unutar NSA-e, a one su, bez sumnje, odigrale značajnu ulogu u jednoj od najtežih "provala" u tajne podatke agencije.

Amerikanac koji je zadnjih mjeseci u javnost iznio povjerljive informacije o američkoj NSA-i i obznanio program za nadzor telefonske i internetske komunikacije, te kojega je Vašington zbog toga optužio za špijunažu, u kolovozu je dobio izbjeglički status u Rusiji na godinu dana, nakon što je više od mjesec dana proveo u tranzitnoj zoni aerodroma Moskva-Šeremetjevo.

Odbijen zahtjev za pomilovanje

Bijela kuća odbacila je nedavno zahtjev za pomilovanje Edvarda Snoudena. Više od 100.000 osoba potpisalo je peticiju kojom se apeluje na vlasti SAD-a da pomiluju Snoudena u slučaju da mu bude izrečena optužnica.

Zahtjev za pomilovanje, u kojem je Snouden nazvan "nacionalnim herojem SAD-a", objavljen je na internetskoj stranici Bijele kuće još sredinom godine, a američka administracija ima obvezu razmotriti i odgovoriti na svaku peticiju s više od 100.000 potpisa, podsjećaju agencije.