Šeici čak traže i parno kupatilo u avionu
ilustracija

Luksuz i u vazduhu

Šeici čak traže i parno kupatilo u avionu

Bliski istok zaslužan je za svega jednu desetinu tržišta privatnih aviona, ali putnici iz ovog područja svijeta koji lete luksuznim letjelicama, su svakako najzahtjevniji na svijetu.

"Imaju puno pravo da budu zahtjevni", kaže Fejzal Gazi Kajal, direktor Saudia Private Aviation. "To su biznismeni koji su izmislili pravila igre".

Kako bi ovo tržište raslo, potrebno je da se korisnicima pruži puno iskustvo.

Ono što se dešava tokom leta je samo djelić toga, iako proizvođači privatnih aviona i kompanije koje ih prodaju konstantno ruše granice onoga šta je moguće uraditi u vazduhu.

Tako je ranije ovog mjeseca Lufthansa Technik isprobala prvo parno kupatilo u Boeingu 737, što nije bio nimalo lak zadatak.

Za Kajalove klijente koji žele da ih tretiraju "kraljevski", postoji Royal Jet, čarter kompanija sa sjedištem u Emiratima koja zapravo uslužuje i članove tamošnje kraljevske porodice.

"Kao da imate flotu hotela", kaže Šejn O'Hare, izvršni direktor firme. O kulturološkim različitostima putnika naročito se brine.

"Među arapskim klijentima postoji zahtjev da se naprave odvojene oblasti za muškarce i žene i veoma su jasni kada kažu gde treba da bude smještena spavaća soba", kaže on.

"Važno je da su spavaće sobe smještene napred, dok je na drugim tržištima sasvim u redu da budu i u zadnjem dijelu aviona".

Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati čine oko 70 odsto tržišta privatnih aviona na Bliskom istoku i Sjevernoj Africi, ali za čarter kompanije navlače se sivi oblaci.

Jedan od najvećih problema je taj što je cijeli taj region sivo tržište. Pojedinci koji imaju avione iznajmljuju ih bez ikakvih pravila, a porez ne plaćaju.

"To je kao kad imate taksiste bez licence", kaže O'Hare. "Mi volimo konkurenciju, ali ovo nije ni fer ni legalno".

Dok tržište ne sazri, privatne čarter kompanije će raditi ono što moraju da obezbijede svojim klijentima ono što žele.