Dok su gej brakovi bili dozvoljeni u Francuskoj još od kraja 18 vijeka, u Engleskoj su bili zabranjeni do 1967.godine. To objašnjava zašto u velikom broju bivše britanske kolonije u Africi i dalje primjenjuju anti-gej zakone, a za razliku od neznatnog broja francuskih kolonija.
Zakoni o azilu značajno variraju. Italija automatski pruža utočište onima koji dolaze iz zemalja gdje se primjenjuju anti-gej zakoni, dok je u Španiji to otežano. Mnoge zemlje su odbijale homoseksualce - tražioce azila uz obrazloženje da se mogu vratiti kući i izbjeći nasije tako što će kriti svoju homoseksualnost. Amerika, Britanija i nekoliko drugih zemalja su prestale da koriste pomenuti argument, ali neke evropske zemlje su nastavile da se brane parolom ''budite mao diskretniji''. Ali više ne. Ranije ovog mjeseca Evropski Sud Pravde odličio je da se gej populacija smatra ''društvenom grupom'', što znači da su podobni za azil ukoliko mogu dokazati progon. Sud je naveo da vlade članica Evropske unije moraju da odrede da li je stanje u zemlji iz koje potiče tražilac azila takvo da se može smatrati da se nad tim pojedincem vrši progon. Prema međunarodnim zakonima, tražioci azila moraju da dokažu postojanje osnovanog straha od progona, kako bi im azil bio odobren. Da bi se zahtjev nekog progonjenog homoseksulca eventulano uzeo u razmatranje, treba da su zatvorske kazne predviđene u zakonu u njegovoj zemlji zbog seksualne orijentacije, "efektivno primijenjene", ističe Sud i traži od nacionalnih vlasti zemalja EU-a da provjere da li se radi o takvom slučaju.
Na koji način oni koji traže azil dokazuju da su gej? Brojni nadležni organi se oslanjaju na apsurdne stereotipe u odbijanju azila: U Britaniji, na primjer Aplikanti gejevi se testiraju tako što se ispituje njihov muzički ukus, pojedini aplikanti idu toliko ekstremno kako bi dokazali svoje opredjeljenje, snimajući se u spavaćoj sobi. Razvrstati prave od lažnih predstavlja pravi problem koji će brzo morati da riješe, jer se zbog dodnošenja odluke suda, broj aplikanata može povećati.
Foto: Homoseksualci Mančestera/Autor: Li Bakster
Nevladine organizacije koje zastupaju interese i prava gej populacije rade na tome da se u Crnoj Gori ozakone istopolne zajednice. Kako se navodi - ide se postepeno. Već je pokrenuta nacionalna debata uopšte o istopolnom partnerstvu i registrovanom partnerstvu. Predata je i inicijativa koja podrazumijeva da sva prava koja imaju supružnici, dobiju i osobe iz istopolnih zajednica, poručuju iz NVO Queer Montenegro.
''Postepeni'' napredak u čitavom svijetu kada je ova tematika u pitanju je očigledno neminovan kako vrijeme odmiče. Pitanje je: da li postoji određena granica u prihvatanju i odobravanju, da li će se i koja to nova prava zahtijevati kasnije u budućnosti i gdje je tanka linija koja razdvaja one koji žele da ostvare svoja prava a da time ne počnu ugožavati tuđa...