Prava crnaca i belaca su sada zvanično jednaka, ali su razlike između bogatih i siromašnih još dublje nego za vrijeme aparthejda.
Prema podacima „Vašington posta“, četvrtina Južnoafrikanaca nema pristojan dom, a isto toliko njih nema struju. Cvetaju korupcija i kriminal, nezaposlenost je visoka, kao i broj zaraženih HIV-om. Od 1998. do 2011. stopa smrtnosti kod djece je udvostručena, piše Blic.
Južna Afrika još je daleko od države o kojoj je Mandela sanjao
To je praktično i trenutak kada se nacija udaljila od cilja za koji se najčuveniji zatvorenik na svijetu uporno borio. Iako mu je Frederik de Klerk, posljednji bijeli predsjednik Južne Afrike, sugerisao da državu postavi na federalnim principima i s rotirajućim predsjedništvom, Mandela je centralizovao vlast i pokušao da stavi tačku na rasnu netrpeljivost, navodi Blic.
Nelson Mandela: Život i vrijeme
Nelson Mandela, koji je preminuo u svojoj 95. godini, bio je jedan od najcijenjenijih svjetskih državnika. Ovaj bivši predsjednik i borac za slobodu predvodio je borbu za ukidanje režima aparthejda u Južnoj Africi i uvođenje multirasne demokratije u svojoj zemlji.
Kada je, prije 18 godina, Mandela podigao trofej namenjen osvajačima Svjetskog prvenstva u ragbiju, izgledalo je da je njegov san o pomirenju nacije postao stvarnost. U epskom finalu 1995. u Johanezburgu, koje je prikazano u filmu Klinta Istvuda „Nepobjedivi“ (Invictus), titulu su osvojili južnoafrički bijeli igrači, a za njih su navijali crnci. Način na koji je Mandela raščistio s fašističkom državom aparthejda bio je zaista trijumfalan, prije svega zato što se sve odigralo na manje-više miran način. Potpomogao je modernizaciji države koja je, i pored svih problema, ekonomski džin podsaharske Afrike i najjača privreda Crnog kontinenta.
- Skoro da se šalim kada kažem da smo s bubnjeva direktno prešli na mobilne telefone, a da cijela generacija nije nikada koristila fiksnu telefoniju - kaže Ebrahim Rasul, ambasador Južne Afrike u SAD.
Pomen Nelsonu Mandelu u Pakistanu
Međutim, nisu se svi slagali s Mandelinom vizijom. Samo nekoliko mjeseci nakon ukidanja aparthejda i oslobađanja Mandele iz zatvora, bijelci su osnovali grad Oraniju, koja je sada država u državi. Opasnost od rasnog sukoba koji je Mandela spriječio prije više od dvije decenije nije nestala. Mandelina porodica započela je pripreme za njegovu sahranu, koja bi trebalo da bude obavljena za desetak dana, a nacija oplakuje čovjeka koji je inspirisao svijet. Južnoj Africi sada predstoji period u kojem će vlasti morati da obuzdaju crne ekstremiste koji su prethodnih godina navodno prijetili bijelcima riječima: „Čekajte samo dok Mandela umre“.