SAD i Kina imaju najveći elektronski otpad
Otpad elektronske robe

Izvještaj Alijanse

SAD i Kina imaju najveći elektronski otpad

Procjenjuje se da će se elektronski otpad na svjetskoj razini popeti za 33 posto u 2017. u odnosu na razinu iz 2012.

Kina i ostale rastuće ekonomije skinule su sa trona zemlje Zapada po količni otpada elektronske robe, od televizora, do mobilnih telefona. To proizilazi iz novog izvještaja Alijanse iza koje stoje Ujedinjeni narodi. 

Prema tom izvještaju, procjenjuje se da će se elektronski otpad na svjetskoj razini popeti za 33 posto u 2017. u odnosu na nivo iz 2012, piše Al Jazeera.

Iz godine u godinu kupujemo sve više električnih naprava, igračaka, kompjutera i uređaja, ali, kada se oni pokvare ili zastare - završe na mjestima u kojima se često nalaze zlato, srebro, bakar, ali i živa. Njihovo recikliranje, ukoliko se radi kao u Indiji, opasan je i toksičan posao. 

Opasni metali 

Ruediger Kuehr, iz inicijative Solving d i-vest problem, kaže: "Tu je mnogo opasnih i štetnih metala i sa njima nije lako postupati. Zato je neophodno da se sprovede u djelo veoma oprezno recikliranje. Osim toga, ukoliko se ovi materijali samo odbace, to je onda i rasipanje resursa." 

Neke zemlje već praktikuju bezbjedno recikliranje i ponovo korištenje materijala. Ali postoje strahovi da će sve veća potražnja biti pogubna po njihove male kapacitete. Zbog ovoga bi milioni tona otpada mogli da završe na deponijama. 

U izvještaju UN-a navodi se da se prošle godine stvorilo 48,9 miliona tona elektronskog otpada. 

Očekuje se da će ova količina porasti za 33 posto do 2017. pa će se nivo globalnog elektronskog otpada popeti na više od 65 miliona tona. 

Najviše ovakvog otpada proizvele su Sjedinjene Američke Države i Kina, tačnije, 10 odnosno 11,1 milion tona prošle godine. Svaki Amerikanac odgovoran je za u prosjeku 29,8 kg hi-teč smeća. To je čak za pet puta više u odnosu na prosječnog Kineza. 

Interaktivna mapa 

Ljudi iza ove inicijative UN-a pripremili su i interaktivnu mapu. Na njoj se vidi stanje 184 zemlje i uporedo prikazuje koliko svaka proizvodi a koliko reciklira. 

Nadaju se da će mapa vladama i kompanijama dati bolji uvid u veličinu problema sa elektronskim otpadom. Onda će bar moći da pomjere ovu planinu, i pobrinu se da je bezbjedno reciklirana ili odložena.