„I dalje smo ovdje, zaglavljeni... Ako prolazite ovde, obavezno nas posjetite“, glasila je poruka sa naloga na video-servisu “Vajn” Krisa Tarnija, jednog od naučnika koji se nadaju pomoći, dok je njegov kolega doviknuo “Sjajno”.
Tarni, profesor klimatskih promjena na Univerzitetu Novog Južnog Velsa u Australiji, putem društvenih mreža poručuje da su svi na brodu dobro, prenosi Blic.
“Izuzetno smo dobro raspoloženi i zaista je zapanjujuće kako su svi članovi tima uspjeli da se saberu. Čekamo na brod da dođe, ali timovi i dalje nastavljaju naučne programe i time sebi nalaze posao, što je fantastično, napisao je on.
Naime, na brodu “Akademik Šokalskij” sa 74 putnika većinom su australijski naučnici i turisti, dok su 22-člana posada iz Rusije. Prije ledolomca Australijske pomorske bezbjednosne agencije, do zarobljenog broda pokušao je da se kroz led Južnog pola probije francuski “Astrolab”, a potom i kineski “Snežni zmaj”.
Sudeći po tvitovima naučnika koji čekaju pomoć, kineski brod ulio je najviše nade kada su ga ugledali na horizontu. Kineski ledolomac približio se ruskom brodu na oko 12 kilometara.
„Nažalost, kineski brod je naišao na dubok led i nije mogao da ga slomi“, izjavio je za AFP portparol australijske Administracije za pomorski saobraćaj.
Australijski ledolomac bi do zarobljenih ljudi trebalo da stigne večeras.