Pošto je preostalo manje od 250 zrelih lavova u dobu za razmnožavanje, postoji bojazan da bi ove životinje mogle potpuno da nestanu.
Istraživanje neprofitne organizacije "Pantera" urađeno je u 17 zemalja, od Senegala do Nigerije, a trajalo je više od šest godina, prenio je BBC.
Lavovi iz zapadne Afrike genetički su drugačiji od ostalih lavova u Africi.
Analiza iz 2005. godine pokazala je da su ove velike mačke živjele u 21 različitom zaštićenom staništu, ali je nova studija pokazala da one danas žive u samo četiri staništa.
U izvještaju se navodi da se lavovi danas kreću na samo 1,1 odsto teritorije koju su nekada koristili u zapadnoj Africi. Veći dio njihovih staništa pretvoren je u poljoprivredno zemljište, izjavio je Filip Henšel, jedan od autora studije.
"Pantera" je predložila da lavovi budu stavljeni na listu kritično ugroženih vrsta u zapadnoj Africi.
Henšel je rekao da su rezultati istraživanja šokantni i da se ispostavilo da većina zaštićenih parkova postoji samo na papiru, pošto nemaju administraciju koja bi raspolagala budžetom, niti patrole.
Istraživači su utvrdili da zapadnoafrički lavovi sada žive u samo pet zemalja: Senegalu, Nigeriji, Beninu, Nigeru i Burkini Faso. Pored uništavanja njihovih staništa, najveću prijetnju po opstanak lavova predstavlja krivolov. (rtcg.me)