Američki predsjednik Barak Obama poručio je njemačkoj kancelarki Angeli Merkel da neće dozvoliti da obavještajni rad naškodi odnosima i istakao da nesuglasice u mišljenjima između zvaničnika dviju država nisu razlog za prisluškivanje.
Lider Sjedinjenih Američkih Država je u intervjuu za njemačku televiziju ZDF pokušao normalizirati veze između Berlina i Vašingtona, narušene prošle godine izvještajima da je SAD špijunirao građane Evropske unije i mobilni telefon njemačke kancelarke.
"Ne smijem i ne mogu nanijeti štetu odnosima putem obavještajnih mjera koje narušavaju našu komunikaciju. Sve dok sam ja predsjednik SAD-a njemački kancelar o tome ne mora brinuti", naglasio je Obama.
On se nije izvinio zbog prisluškivanja, već je stao u odbranu značaja rada obavještajnih službi po međunarodnu sigurnost, piše Al Jazeera.
Dodao je kako će obavještajne službe SAD-a nastaviti špijunirati strane vlade.
"Naše obavještajne agencije, kao i njemačke obavještajne agencije i obavještajne agencije bilo gdje, nastavit će biti zainteresirane za namjere vlada širom svijeta. To se neće promijeniti", rekao je Obama.
"I nema smisla u postojanju obavještajne službe ako ste ograničeni na teme o kojima možete pročitati u New York Timesu ili Spiegelu."
Istakao je kako je suština obavještajnog posla u tome da sazna šta narod misli i radi.
Obamin intervju objavljen je dan nakon što je objelodanio niz reformi u radu obavještajnih službi, među kojima je i zabrana prisluškivanja lidera država bliskih saveznika.
Odnosi zvaničnog Berlina i Vashingtona su pogoršani poslije otkrića bivšeg obavještajca Edvarda Snoudena da je američka Nacionalna sigurnosna agencija prisluškivala milione telefona i e-mail naloga američkih građana, ali i ljudi u inostranstvu, kao i stranih državnika, među kojima je i Merkel.
Američka obavještajna služba je svoj rad branila borbom protiv terorizma i prikupljanjem podataka o aktivnostima protiv SAD-a.
Procjene kažu da je Snouden odnio blizu 1,7 miliona povjerljivih datoteka agencije NSA i da je do sada medijima otkrio samo dio podataka koje ima.
Snouden, koji je dobio privremeni azil u Rusiji, u SAD-a je tražen zbog optužbi za špijunažu, mada mnogi Amerikanci smatraju da bi mu trebalo biti oprošteno, jer je radio u interesu javnosti.