Ban, koji na Kubi boravi povodom samita Zajednice latinoameričkih i karipskih država (CELAC), razgovarao je s Kastrom skoro sat vremena, a tokom razgovora uputio je kritike povodom problema ljudskih prava na Kubi, saopšteno je iz njegovog kabineta u Njujorku.
Ban i Kastro razgovarali su o problemima u Siriji, Centralnoafrčkoj Republici, Južnom Sudanu i Demokratskoj Republici Kongu, kao i o bezbjednosti hrane, klimatskim promjenama i širenju nuklearnog oružja.
Generalni sekretar UN kasnije je novinarima rekao da je takođe kritikovao Kubu u vezi sa odnosom te zemlje prema ljudskim pravima, izrazivši nadu da će vlada u Havani nastaviti da sarađuje s međunarodnom zajednicom na unapređenju ljudskih prava.
Portparol UN Farhan Hak izjavio je da je Ban ukazao na pitanje ljudskih prava tokom sastanaka s nekoliko kubanskih zvaničnika, među kojima i sa kubanskim predsjednikom Raulom Kastrom, mlađim bratom Fidela Kastra. Ban je s Raulom Kastrom takođe razgovarao o embargu SAD prema Kubi.
Američka ambasadorka u UN Samanta Pauer je u poruci postavljenoj na društvenoj mreži Tviter na internetu pozvala svjetske lidere koji borave na Kubi da se sastanu sa "običnim Kubancima" i nezavisnim grupama kako bi "saznali šta se stvarno događa i podržali demokratske promjene".
Ban je pohvalio mnoge kubanske inicijative tokom svog boravka u toj zemlji.
Tokom posjete Latinoameričkoj medicinskoj školi, kubanski sistem zdravstvene zaštite nazvao je "modelom za mnoge zemlje širom svijeta". On je pohvalio Kubu jer je upućivala ljekare na razna krizna žarišta širom svijeta.
Predsjednik Kube Raul Kastro pozvao je u utorak u Havani latinoameričke lidere da sarađuju u rješavanju gorućih problema regiona, na skupu koji je okupio sve državnike američkog kontinenta, sa izuzetkom SAD i Kanade.
U uvodnom govoru na samitu CELAC, Kastro je rekao da ta zajednica, uprkos različitostima, treba da stremi jedinstvu i da je ona "legitimni predstavnik interesa Latinske Amerike i Kariba".
Kastro je ocijenio da države članice CELAC treba da izgrade novi model regionalne i međunarodne saradnje i da im taj blok pruža mogućnost da ga prilagode svojim realnostima i baziraju na principu uzajamne koristi.
Glavna tema samita u Havani je suzbijanje siromaštva, nejednakosti i gladi. Prema podacima Ekonomske komisije UN za Latinsku Ameriku i Karibe, 28,2 odsto stanovnika tog regiona živi u siromaštvu, a 11,3 odsto u krajnjem siromaštvu.
U govoru u kojem se dotakao niza tema, Raul Kastro se osvrnuo na opasnost klimatskih promjena, izrazio solidarnost sa Argentinom u teritorijalnom sporu s Britanijom oko Malvinskih (Foklandskih) ostrva i zauzeo se za nezavisnost Portorika.
Kastro je osudio i 52 godina star američki ekonomski embargo protiv Kube, kao i američko praćenje komunikacije stranih državnika, kompanija i pojedinaca. Kubanski lider ocijenio je i da je u regionu i dalje prisutna opasnost od stranog miješanja, vojnih intervencija i državnih udara.
Kuba će na samitu u Havani rotirajuće mjesto predsjedavajućeg CELAC-a predati Kostariki.
(b92)