U BiH traže nekorumpiranu vlast
Sa protesta, arhiva

Evo kako Amerika vidi krizu u regionu

U BiH traže nekorumpiranu vlast

Frustracije i gnijev građana BiH korumpiranom državom pokrenuli su proteste u kojima se ispoljio jaz između demonstranata i političke elite, piše Njujork tajms, prenosi Beta.

Prenoseći atmosferu sa protesta list piše da demonstranti traže "novu vladu eksperata, mladu i, iznad svega, nekorumpiranu".

List navodi da je Dejtonskim mirovnim sporazumom u BiH stvoren komplikovan državni sistem, ali i da su "Bosanci dodali nove slojeve kompleksnosti originalnom planu koji je ušančio političku elitu dok je često spriječavao ekonomski razvoj". 

"Bosna se muči pod najnezgrapnijim političkim sistemom u Evropi, stvorenim Dejtonskim mirovnim sporazumom kojim je okončano masovno krvoproliće u zemlji. Od tada, vlada nije uspjela da ostvari napredak ili ništa više osim krhkog mira", navodi Njujork tajms. 

Objašnjavajući situaciju u BiH list navodi da tamošnji politički sistem omogućava desetinama političkih stranaka finansiranje od države i da je raširena birokratija - muslimansko-hrvatski i srpski entitet, tročlano predjsedništvo, 10 kantonalnih uprava i desetine opština - vladu učinila daleko najvećim poslodavcem u zemlji. 

U izveštaju s jučerašnjeg protesta u Sarajevu se navodi da su demonstrani usmjerili svoje nezadvoljstvo ka političarima za koje smatraju da rade samo za sebe i da su korumpirani. 

Nezadovoljna omladina i nedavno otpušteni radnici pobunili su se prošle nedjelje u Tuzli, bivšem industrijskom središtu na sjeveru BiH, čime su pokrenuti protesti širom etnički izmiješanih dijelova muslimansko-hrvatske federacije, dok je daleko manje nemira bilo u Republici Srpskoj, "koja generalno ima manje slobode izražavanja", navodi Njujork tajms. 

Preko društvenih medija se ispoljila frustracija i gnijev korupcijom države, što je dovelo do "demonstracija u kojima je jaz između demonstranata i političke elite opipljiv i pomalo podsjeća na daleko veće antivladine proteste u Ukrajini", navodi Njujork tajms. 

BiH je dobila milijarde dolara u pomoći i strani zvaničnici i snage su poslate da se zemlja vrati mirnom zivotu. U poređenju sa situacijom prije 18 godina, ima napretka, ali je daleko od onoga čemu su se nadali zapadni donatori i lideri, ocjenjuje njujorški list.