Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov optužio je Sjedinjene Države da koriste mirovne pregovore o Siriji za „promjenu režima“ u toj zemlji.
Lavrov je naglasio da pitanje prijelazne vlade, ključna točka oporbenih pregovarača, ne smije dominirati razgovorima u Švicarskoj.
„Imamo utisak da oni koji podržavaju oporbu u ovom procesu.. na umu imaju samo jednu stvar – promjenu režima“, kazao je ruski šef diplomacije, dodavši da se razgovori „vrte u krug“.
Njegovi komentari dolaze dan nakon što su se visoki američki i ruski dužnosnici sastali u Ženevi sa izaslanikom UN-a za Siriju Lakhdarom Brahimijem, u pokušaju spašavanja razgovora između sirijske vlade i oporbe.
Brahimi se u petak odvojeno sastao sa dvije sirijske strane.
Zamjenik Lavrova, Genadi Gatilov, rekao je da bi sirijska vlada trebala diskutirati o stvaranju prijelazne vlade ako oporba službeno objavi da će se pridružiti borbi protiv „terorizma“.
Gatilov je kazao i da delegacija sirijske vlade nema namjeru da se povuče iz pregovora, prenijele su ruske agencije.
Reporter Al Jazeere Džejms Bajs, koji izvještava iz Ženeve, kazao je da je Brahimi tražio od SAD-a i Rusije da riješe ovaj zastoj i blokadu u pregovorima.
Zaštita civila
Zamjenica glavnog tajnika Ujedinjenih naroda (UN) za humanitarna pitanja Valerie Amos okrivila je sirijsku vladu i oporbu za propust u zaštiti civila i navela kako bi rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a pomogla ukoliko bi imala „poluge“ za osiguravanje dostupnosti u isporuci humanitarne pomoći milijunima Sirijaca zarobljenih u opkoljenim gradovima.
Amos je novinarima potvrdila kako je pozvala članice Vijeća sigurnosti da iskoriste svoj utjecaj na obje strane u sukobu u Siriji kako bi osigurali pauze i primirja u cilju redovitog pristupa humanitarnih djelatnika ugroženima, prenijela je agencija AP.
„Potrebna nam je akcija i primjena na terenu i, ukoliko će rezolucija to omogućiti, to bi nam bilo od koristi. Rezolucija koja, zapravo, ne vodi do promjena na terenu, nigdje nas neće odvesti“, rekla je Amos.
Evakuacija Homsa ne napreduje
Ocijenila je i kako evakuacija Homsa nije dovoljno napredovala i zatražila od Vijeća sigurnosti da "omogući rad humanitarnim djelatnicima".
Istaknula je i da je UN primio "verbalna jamstva" zaraćenih strana, ali još nema pisane potvrde da će se primirje u Homsu nastaviti.
"Bez pisanih jamstava ne možemo dalje", dodala je.
Rekavši da je "ne samo pesimistična nego i razočarana", dodala je kako je upozorila Vijeće sigurnosti da je "napredak veoma ograničen i zabrinjavajuće spor", u pružanju pomoći sirijskim civilima.
"Izlazak gotovo 1.400 civila iz Homsa nedvojbeno jest uspjeh s obzirom na iznimno teške okolnosti, ali još je 250.000 ljudi blokirano zbog borbi u Siriji bez ikakva pristupa pomoći", istaknula je Amos.
Polovini zemlje treba pomoć
Sjedinjene Američke Države, Francuska, Velika Britanija, Rusija i Kina, pet stalnih članica Vijeća sigurnosti, počele su u četvrtak konzultacije s Australijom, Luksemburgom i Jordanom o Siriji.
Ujedinjeni narodi priopćili su kako najmanje 9,3 milijona Sirijaca ili gotovo polovica stanovništva zemlje treba humanitarnu pomoć.
Amos je u više navrata izrazila nezadovoljstvo što je nasilje usporilo isporuke humanitarne pomoći ugroženima.
Novi krug pregovora
Istodobno je međunarodni posrednik Lakhdar Brahimi najavio novi krug razgovora u Ženevi s dvama sirijskim izaslanstvima, objavio je UN samo nekoliko sati pošto se sastao s visokim predstavnicima SAD-a i Rusije ne bi li potaknuo pregovore.
Ali, predstavnik oporbe Badr Jamous rekao je nakon sastanka s američkom podtajnicom Vendi Šerman kako njen sastanak s Brahimijem i zamjenikom ruskoga ministra vanjskih poslova Genadijem Gatilovom „nije bio uspješan“.
„Upravo nam je rekla kako je bilo na sastanku s Rusima i Brahimijem, i to nije bilo uspješno“, kazao je Jamous novinarima.