Keri je klimatske promjene uporedio sa drugim velikim prijetnjama po čovječanstvo, poput terorizma ili nuklearnog oružja, prenosi 92.
Tokom posjete Indoneziji, Keri je rekao da postoje naučni dokazi o klimatskim promjenama koje prijete ne samo životnoj sredini, već i globalnoj ekonomiju, javio je britanski BBC.
"Zbog klimatskih promjena, nije tajna da je danas Indonezija jedna od najugroženijih zemalja na planeti. Nije pretjerano reći da je u opasnosti cjelokupni način života koji volite da živite", rekao je Keri u govoru u Američkom kulturnog centra u Džakarti.
Kerijevo javno obraćanje odvija se u uslovima otpora dogovoru gotovo 200 zemalja o mogućem novom globalnom sporazumu o klimatskim promjenama, koji bi trebalo da bude dogovoren sledeće godine, a odnosi se na emisije gasova sa efektom staklene bašte do 2020. godine, dodaje Rojters.
Prema njegovim riječima, još mogu da se spriječe najgore posledice, ali "vrijeme polako ističe".
SAD je zajedno s Kinom najveći emiter gasova sa efektom staklene bašte na planeti, podsjeća AFP.
Keri je uporedio globalno zagrijevanje sa drugih prijetnjama poput terorizma ili nuklearnog oružja na kojima zemlje moraju da rade zajedno da bi planetu učinili "sigurnijim mjestom".
"Svi moramo da zajedno pristupimo ovom izazovu - klimatskim promjenama. Sada možemo da razmotrimo još jedno oružje za masovno uništenje možda, čak, i globalno najopasnije oružje", naveo je Keri.
Keri se nalazi na regionalnoj turneji po Aziji. U Južnu Koreju stigao je četvrtak, od subote je u zvaničnoj posjeti Indoneziji, pošto je posjetio Kinu.